Atpakaļ uz visiem jaunumiem

No saspertas tējkannas līdz nodegušai mājai – pērn pieaudzis pērkona negaisa postījumu skaits

10. septembrī, 2018.

Apdrošinātāji min, ka pērn ievērojami pieaudzis to incidentu skaits, kuros atlīdzība tiek prasīta tieši pēc zibens radītajiem postījumiem.

Vasaras izskaņā un rudenī aizvien biežāka parādība debesīs ir pērkona negaiss. Neuzmanība un bezrūpīga attieksme pret nama elektrotīkla stāvokli un ikdienā lietotajām elektroierīcēm var novest pie ievērojamiem zaudējumiem, ja zibens iesper namā vai tuvu tam. Turklāt bieži riskus palielina pašu pieļautās kļūdas un nezināšana.

Postījumu skaits pērn pieaudzis par 27 %

Apdrošināšanas kompānija AAS „BALTA” ik gadu saņem vairākus desmitus atlīdzības pieteikumus no klientiem, kuru īpašums cietis no zibens izlādes. 2017. gadā tika saņemts par gandrīz 27 % vairāk atlīdzības pieteikumu par zibens nodarītiem postījumiem, nekā gadu pirms tam.

„Raugoties gada griezumā, visvairāk atlīdzības pieteikumu par mantas un ēku bojājumiem, kas radušies zibens spēriena rezultātā, tiek saņemts tieši vasaras mēnešos. Dati liecina, ka laika posmā no maija sākuma līdz augusta beigām tiek saņemts pat vairāk nekā 80 % no visiem atlīdzību pieteikumiem, kas saistīti ar zibens izlādēm un vētras nodarītiem postījumiem,” skaidro „BALTA” fizisko personu īpašuma produktu vadītāja Līva Bogdanova.

Viens spēriens vidēji nodara zaudējumus 305 eiro apmērā

Zibens nodarītais posts var būt dažāds – no saspertas elektriskās tējkannas līdz pat nodegušai ģimenes mājai.

„Vairumā ar zibens izlādes radītajiem postījumiem saistītajos atlīdzības pieteikumos, kurus saņemam no klientiem, ir runa par mājas elektroierīču bojājumiem. Zibens bojā digitālās televīzijas dekoderus, datorus, elektriskās plītis, apkures katlus un citas ikdienā lietojamās ierīces,” pauda „BALTA” pārstāve.

Nemitīgi pieaugošais elektronisko iekārtu īpatsvars mājsaimniecībās veicina arī magnētiskā lauka pieaugumu, kas vēl vairāk pievelk zibeni. „BALTA” pieredze liecina, ka visbiežāk negadījumos tiek bojāti datori – 18 % no visām cietušajām elektroierīcēm. Statistikā seko televizori, ledusskapji, dekoderi, apkures katli un veļasmašīnas, cepeškrāsnis un elektriskās plītis, trauku mazgājamās mašīnas un ūdens sūkņi. Par drošību īpaši jādomā tiem, kuru īpašumos uzstādītas gudrās, automātiskās mājokļu sistēmas. Postījumi, ko zibens spēj radīt šāda mājokļa elektrotīklā, var būt mērāmi vairākos tūkstošos eiro.

Kā sevi pasargāt jau laikus?

„BALTA” pārstāve uzsver, ka ļoti svarīgi par aizsardzības pasākumu īstenošanu ir domāt jau laikus, projektējot ēku – ierīkot zemējumus un zibensnovedējus, Taču, ja tas nav ticis izdarīts, zibensaizsardzības sistēmas, kas paredz gan iekšējo, gan ārējo aizsardzību, uzstādīšanas izmaksas sākas no 1000 līdz 1500 eiro. Protams, precīzas šādas specifiskas sistēmas izveidošanas izmaksas un tam nepieciešamais laiks ir atkarīgs no katras individuālās ēkas. Vidēji ir nepieciešama aptuveni nedēļa, lai sistēmu ierīkotu.

Pret zibens spērieniem var arī apdrošināties. Arī speciāla apdrošināšana var būt veids, kā gādāt par papildu drošību un būt pasargātam no zaudējumiem, kurus spēj radīt zibens spēriens.

Jūs varat izvēlēties Elektrum elektrības produktu ar apdrošināšanu, kurš veidots sadarbībā ar apdrošinātāju „BALTA”. Lai apdrošinātu sava mājokļa elektrotīklu, pakalpojums jāizvēlas komplektā savam elektroenerģijas produktam, par to mēnesī piemaksājot tikai 1 EUR.

Tā ietvaros varēsiet saņemt atlīdzību un elektrospeciālista palīdzību dažādu elektroinstalāciju pēkšņu un neparedzētu bojājumu novēršanai – iespēju sev ērtā laikā izsaukt speciālistu, kurš laikus reaģēs un inspicēs radušos bojājumus, kā arī saņemt palīdzību nepieciešamās dokumentācijas sagatavošanā un negadījuma seku likvidēšanā.

Nedrīkst aizmirst par elementāriem drošības pasākumiem

Lai ikdienā pasargātu sevi no finansiāliem zaudējumiem, ko var izraisīt liktenīgs zibens spēriens, ieteicams ne vien apdrošināties, bet arī pārliecināties par vienkāršu darbību veikšanu, kas samazinās nelaimes risku.

Latvijā aptuveni 35–40 % no elektroierīču bojājumiem rodas elektriskā pārsprieguma dēļ, ko vairumā gadījumu izraisa zibens spēriens. Tā rezultātā elektroierīce tiek pakļauta spriegumam, kuru nespēj izturēt tehnisko specifikāciju dēļ. No tā var izvairīties, elektroierīces negaisa laikā izraujot no elektrotīkla.

Vēl negaisa laikā jāpievērš uzmanība, lai nerastos caurvējš, jo tā telpā var iekļūt lodveida zibens. Tāpat negaisa laikā nav ieteicams kurināt plīti vai krāsni, izmantot sadzīves elektrotehniku un tālruni, tostarp mobilo telefonu. Tuvojoties negaisam, jāaizver logi, durvis un dūmvadu aizvērtņi. Tāpat pērkona negaisa laikā bez īpašas nepieciešamības vēlams neiet ārpus telpām, informē „BALTA” pārstāve.

Publikācija tapusi sadarbībā ar jauns.lv. Citus noderīgus rakstus lasiet šī portāla sadaļā „Tavai mājai”!

Vairāk sadaļu