Atpakaļ uz visiem jaunumiem

SKDS pētījumā noskaidrots: 87 % Latvijas iedzīvotāju veikuši energoefektivitāti paaugstinošus pasākumus savā mājoklī

18. maijā, 2020.

Piedāvājam jums iepazīties ar galvenajiem pētījuma rezultātiem un atziņām – kādi ir populārākie energoefektivitātes pasākumi, ko esam ieviesuši mājokļos?

Lai apzinātu Latvijas mājsaimniecību elektroierīču izmantošanas paradumus, šā gada sākumā sadarbībā ar pētījumu centru “SKDS” īstenojām apjomīgu pētījumu. Aktuālos datus par 2020. gadu salīdzinājām ar situāciju 2015. gadā.

Pētījums ir unikāls, jo, apzinot vairākus tūkstošus respondentu, iegūta informācija, kas atspoguļo Latvijas mājsaimniecību elektrības patēriņu atkarībā no mājokļa veida, elektroiekārtām un viedajām tehnoloģijām mājoklī, kā arī ikdienas paradumiem. Tā kā šādu apjomīgu pētījumu īstenojām atkārtoti, rezultāti atklāj interesantas tendences par Latvijas mājsaimniecību paradumu maiņu.

Cik efektīvi izgaismojam mājokli?

Viens no vienkāršākajiem veidiem, kā samazināt elektrības patēriņu mājoklī, ir spuldžu nomaiņa ar energoefektīvajām LED spuldzēm. To veikusi lielākā daļa no aptaujātajiem – 81 % Latvijas iedzīvotāju nomainījis visas mājoklī esošās spuldzes ar LED (pieaugums kopš 2015. gada – 45 %).

Spuldzes veids ir būtiskākais aspekts, kam 57 % iedzīvotāju pievērš uzmanību spuldžu iegādē. Tomēr nedrīkst aizmirst arī par citiem svarīgiem spuldzes parametriem, piemēram, gaismas plūsmu jeb lūmeniem (norāda, cik spoža ir spuldze). Šim faktoram uzmanību pievērš vien 35 % respondentu.

Cik energoefektīvas elektroierīces izvēlamies un kā tās lietojam?

Viens no veidiem, kā samazināt elektrības patēriņu, ir izvērtēt un uzlabot elektroierīču lietošanas ieradumus. Otrs veids – iegādājoties jaunu ierīci, izvēlēties energoefektīvāko. Atzinīgi vērtējam faktu, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju zina būtiskākos kritērijus elektroierīču izvēlē – energoefektivitātes klasi un elektrības patēriņu. Turklāt 73 % respondentu atzīst, ka jau šobrīd izmanto energoefektīvas elektroiekārtas (pieaugums kopš 2015. gada – 7 %).

Pārsteidzošs ir pētījumā konstatētais – katram piektajam Latvijas iedzīvotājam jeb 21% respondentu mājoklī ir vairāk nekā 11 gadu vecs ledusskapis! Tā kā pēdējās desmitgades laikā šajā jomā tehnoloģijas ir attīstījušās strauji, jauna un 10 gadu veca ledusskapja elektrības patēriņš var atšķirties pat par 50 %. Piedāvājam salīdzinājumu diviem modeļiem:

Ietilpība Klase Ražošanas gads Patēriņš mēnesī
350 l A 2005. 35 kWh
350 l A+++ 2018. 15 kWh

Lai gan cilvēks pirms desmit gadiem ir iegādājies modernāko un energoefektīvāko ierīci tam laikam, kā varam redzēt, šobrīd tās patēriņš ir nevajadzīgi liels. Vien nomainot ledusskapi, mēnesī varam ietaupīt 20 kWh elektrības – šāds elektrības daudzums ļautu, piemēram, LED spuldzītei bez apstājas degt trīs mēnešus!

Ko par sevi domā paši iedzīvotāji – vai esam energoefektīvi?

Pārliecinoši lielākā daļa – 91 % respondentu norāda, ka ikdienā ir svarīgi saimniekot energoefektīvi un izmantot energoresursus pārdomāti, lai samazinātu ikmēneša elektrības patēriņu! Ļoti iepriecinošs ir fakts, ka 87 % iedzīvotāju ir veikuši energoefektivitāti paaugstinošus pasākumus savā mājoklī! Starp populārākajiem ir, piemēram, ēkas siltināšana, logu nomaiņa, energoefektīvu elektroierīču iegāde, LED spuldžu uzstādīšana u. c.

Puse respondentu norāda, ka mājokļa elektrības patēriņš pēc energoefektivitātes pasākumu ieviešanas ir samazinājies vismaz par 10 %. Visvairāk elektrības pēc šādu pasākumu īstenošanas ir ietaupījušas tās mājsaimniecības, kuru ikmēneša elektrības patēriņš pārsniedz 600 kWh.

Pateicamies ikvienam iedzīvotājam par efektīvu rīcību, gudru saimniekošanu un dalību aptaujā!

Ja vēlaties uzzināt, vai šobrīd saimniekojat energoefektīvi un videi draudzīgi, aicinām aizpildīt testu „Iegūsti grādu mājsaimniecībā”, kā arī doties Mājokļa virtuālā tūrē, lai uzzinātu Elektrum Energoefektivitātes centra speciālistu ieteikumus enerģijas patēriņa samazināšanai.

Iegūsti grādu mājsaimniecībā

Vairāk sadaļu