Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Solārās sarunas: saules paneļi, valsts atbalsts un pieredzes stāsti

07. jūnijā, 2022.

Līdz ar valsts piedāvāto atbalstu arvien vairāk māju īpašnieki interesējas par iespējām savā īpašumā uzstādīt saules paneļus. Kā tiek īstenots valsts atbalsts un kādi ir nosacījumi? Ko izvērtēt pirms paneļu uzstādīšanas? Dalāmies ar galvenajām atziņām no martā aizvadītā Elektrum Energoefektivitātes centra vebināra Solārās sarunas. 

Atbalsta programmas, nosacījumi un kombinēšanas iespējas

Ekonomikas ministrijas un Altum īstenotā programma dzīvojamo māju īpašniekiem piedāvā trīs atbalsta veidus: aizdevumu ar Altum garantiju, atbalstu energoefektivitātes paaugstināšanas tehniskās dokumentācijas sagatavošanai vai vienreizēju grantu pēc energoefektivitātes pasākumu veikšanas. Programmas ietvaros ir iespējams saņemt atbalstu arī saules paneļiem un kolektoriem. 

Kādi energoefektivitātes veicināšanas pasākumi tiek atbalstīti, kādi nosacījumi jāizpilda un kā pieteikties? Atbildes sniedz Ekonomikas ministrijas pārstāvis Gatis Silovs:

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministrijas programmā pieejamas trīs atbalsta grupas: 

  • fosilā kurināmā (gāzes, ogļu, dīzeļdegvielas) katlu nomaiņa pret atjaunīgo energoresursu tehnoloģijām (biomasas granulu katliem, siltumsūkņiem vai saules kolektoru sistēmu),
  • jaunu elektroenerģijas ražošanas iekārtu iegāde – saules paneļi  un vēja ģeneratori,
  • mājsaimniecību pieslēgums centralizētajai siltumapgādei.

Kādi nosacījumi jāievēro, lai pieteiktos programmai? Stāsta Raimonds Kašs no VARAM Klimata pārmaiņu departamenta:

Ja atbalsts saņemts no Altum programmas, tad par to pašu veikto pasākumu vai iekārtas uzstādīšanu nevar izmantot VARAM programmu atbalstu un otrādi. Bet, ja VARAM saņemts atbalsts saules paneļiem, apkures sistēmas nomaiņai, tad var pieteikties, piemēram, EM atbalsta programmai ēkas renovācijai un siltināšanai. Svarīgi, lai vienām un tām pašām izmaksām netiktu prasīti divi granti. Tādēļ ir mērķtiecīgi kombinēt abu ministriju atbalstus. 

Elektrum modelē un aprēķina saules paneļu efektivitāti?

Pieņemot lēmumu par saules paneļu uzstādīšanu, tiek veikti trīs soļi: risinājumu un savienojumu izpēte, saules paneļu un invertoru saderība, ēkas un plānotās saules paneļu sistēmas modelēšana un efektivitātes aprēķins. 

Lai parūpētos par šo dažādu ietekmējošo faktoru izvērtēšanu un precizitāti saules paneļu uzstādīšanā, Elektrum eksperti pirms darba veikšanas veic 3D modelēšanu un datorsimulāciju un piedāvā precīzus datus par gada laikā saražoto enerģiju, uzstādīto saules paneļu efektivitāti un paneļu izvietojumu, izskatu uz konkrētā objekta. Piemēram, klients vēlējās likt paneļus uz jumta, bet nevēlējās zāģēt pie mājas esošos kokus. Pēc simulācijas atbilstoši šādai situācijai paneļu efektivitāte bija 75%. Pēc tam tika izveidota simulācija, kurā paneļi uzstādīti uz zemes 30 metrus no mājas – šāds risinājums uzrādīja 98% efektivitāti. Šāda 3D modelēšana un datorsimulācija ļauj izvērtēt labāko risinājumu un samazināt saules paneļu atmaksāšanās laiku.

Vairāk par saules paneļu uzstādīšanas procesu, atbalstu un to, kam pievērst uzmanību, izvēloties saules paneļu partneri, vebinārā stāstīja Elektrum Energorisinājumu vadītājs Renārs Straupe:

Saules paneļu saimnieces Lilianas Makarovas stāsts

Liliana Makarova saules paneļus uzstādīja pagājušajā vasarā, novērtējot to kā vērtīgu ieguldījumu nākotnē un elektroenerģiju savām vajadzībām ražot pašiem. Kāds ir ceļš no idejas par saules paneļiem līdz reālam risinājumam? Vai mainījušies arī paradumi, lietojot dažādas elektroierīces? Noklausieties Lilianas pieredzes stāstu! 

Uzzināt vairāk par Elektrum solārais

Apsveriet iespēju pieteikties kādai no valsts atbalsta programmām saules paneļu iegādei? Aicinām iepazīties ar kritērijiem atbalsta piešķiršanai un izvērtēt savu atbilstību!

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas programma

Ekonomikas ministrijas programmas noteikumi

Informācija par programmu Altum mājaslapā

Atbalsta programmu salīdzinājums

Vairāk sadaļu