Atpakaļ uz visiem jaunumiem

22. aprīlī atzīmējam Zemes dienu

22. aprīlī, 2024.

22. aprīlī atzīmējam "Zemes dienu", kas ir ikgadējs starptautisks pasākums. Šīs dienas mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni par nepieciešamību aizsargāt Zemes dabas resursus. Tas ir brīdis, kas mudina cilvēkus apzināties ekosistēmas trauslumu un nepieciešamību rīkoties, lai to aizsargātu un saglabātu nākamajām paaudzēm.

Zemes diena šogad norisinās 54. reizi, tās pirmsākumi meklējami 1970. gadā, kad Sanfrancisko aktīvists Džons Makonels un Viskonsinas senators Geilords Nelsons lūdza amerikāņus vienoties tautas demonstrācijai. Pirmā Zemes diena notika 1970. gada 22. aprīlī. Aptuveni 20 miljoni amerikāņu jeb 10% Amerikas iedzīvotāju piedalījās pasākumos visā valstī, aicinot rast risinājumu vides problēmām, piemēram, gaisa un ūdens piesārņojumam, mežu izciršanai un savvaļas dzīvnieku aizsardzībai. Pēc tam Zemes diena kļuva par globālu kustību, kas aicina cilvēkus uzņemties atbildību par savu rīcību un veikt konkrētus soļus, lai mazinātu negatīvo ietekmi uz planētu.

Mūsdienās Zemes diena veicina ne tikai izpratni par vides problēmām, bet tā ir kļuvusi par daudzu kopienu iecienītu laiku, lai sakoptu apkārtējo vidi, rīkotu talkas, kā arī iesaistītos sabiedriskās diskusijās par klimata pārmaiņām un dabas resursu izmantošanu. Zemes diena ir brīdis, kad valdības un uzņēmumi visā pasaulē iesaistās un paziņo par jaunām iniciatīvām, solot veikt pozitīvas pārmaiņas vides jomā.

Ik gadu Zemes dienā tiek aktualizēta konkrēta tēma, šogad - "Planēta pret plastmasu". Zemes dienas organizētāji earthday.org aicina izbeigt plastmasas izmantošanu cilvēku un planētas veselības saudzēšanas nolūkos un pieprasa līdz 2040. gadam samazināt plastmasas ražošanu par 60%, kā arī izvirza mērķi – "No plastmasas brīva nākotne nākamajām paaudzēm".

Tomēr Zemes diena nav tikai stāsts par vienu dienu gadā. Tā mudina apzināt rīcību ik dienu, veikt nelielas izmaiņas dzīvesveidā, lai veicinātu ilgtspēju un planētas daudzveidības un skaistuma saglabāšanu kopumā.

Elektrum Energoefektivitātes centra eksperti aicina izvērtēt līdzšinējos ikdienas paradumus, nepieciešamības gadījumā tos mainīt, tādējādi mazinot slogu planētai un rūpējoties par dabas resursu pieejamību nākamajām paaudzēm. Sāciet ar mazām un ikdienišķām lietām, piemēram:

  • Lai mazinātu plastmasas maisiņu patēriņu, dodieties uz veikalu ar savu auduma iepirkumu maisu vai somu.
  • Izmantojiet daudzreiz lietojamo ūdens pudeli, jo tā viena gada laikā var aizstāt pat 1460 vienreizlietojamās plastmasas pudeles.
  • Atbalstiet vietējos ražotājus un dodiet priekšroku sezonālai un dabai draudzīgi audzētai pārtikai. Latvijā ražoti un audzēti produkti to dzīves cikla laikā rada mazāk CO2 emisiju nekā no ārvalstīm ievestās preces.
  • Dodoties ārpus mājām, pilnībā izslēdziet elektroierīces un atvienojiet tās no kontaktligzdas. Tā izvairīsieties no elektroierīču patēriņa gaidīšanas režīmā un ietaupīsiet līdz pat 10 % no mājokļa kopējā elektrības patēriņa.
  • Elektriskajā tējkannā vāriet tikai nepieciešamo ūdens daudzumu, nevis pilnu tējkannu. Tādējādi ietaupīsiet gan ūdeni, gan patērēsiet 3–4 reizes mazāk elektrības.

Vairosim draudzīgu un vidi saudzējošu enerģiju kopā!

Vairāk sadaļu