Vēja turbīnas

Vēja turbīnas izmanto vēja kinētisko (kustības) enerģiju un pārvērš to elektroenerģijā. Tas tiek paveikts, vējam kustinot turbīnas lāpstiņas. Kustību pārnes uz ģeneratoru, tas pārvērš mehānisko enerģiju elektroenerģijā, ko pēc tam nosūta uz elektrisko tīklu. Vēja turbīnas pārsvarā ir augstas konstrukcijas ar lielām lāpstiņām, kas griežas vējā. Vēja turbīnas var uzstādīt gan uz sauszemes, gan atklātā jūrā, atkarībā no vietas pieejamības un iespējamības.

Enerģijas daudzums, ko var saražot vēja turbīna, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Svarīgākie no tiem:

  • turbīnas jauda – vēl pirms 20 gadiem lielākās turbīnas bija ar 1,5 MW jaudu, savukārt pašlaik standarta sauszemes turbīnas jau sasniedz 6‒7 MW jaudu;
  • turbīnas izmērs un augstums – vējš 100 m un 200 m virs zemes ir daudz spēcīgāks un stabilāks nekā tas, ko jūtam uz zemes, līdz ar to arī labāk piemērots elektrības ražošanai;
  • vēja apstākļi – vidējais vēja ātrums, vadošais vēja virziens, zemes virsmas īpatnības, kas var ietekmēt vēju (kalni, meži, ieplakas).

Tehnoloģijām turpinot attīstīties, vēja turbīnas kļūs vēl efektīvākas un rentablākas, padarot tās par pievilcīgu un videi draudzīgu risinājumu, kas spēj nodrošināt pasaules enerģijas vajadzības.

Aicinām iepazīties ar Enerģētikas muzeja sagatavoto vēja elekrostacijas darbības animāciju.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām