Zāles pļāvējs - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Lai izvēlētos piemērotāko zāles pļāvēju, ir jāņem vērā vairāki faktori: cik liela ir pļaujamā platība, vai teritorijā ir nogāzes, vai pļaujamā vieta ir viegli pieejama un vai nav dažādu šķēršļu. Zāles pļāvēja jaudu un ātrumu galvenokārt raksturo jaudas un apgriezienu skaits. Jo lielāka platība, jo jaudīgāks zāles pļāvējs nepieciešams.
  • Lielākajai daļai zāles pļāvēju ir iespējams pielāgot pļaušanas augstumu. To darot, ir iespēja palielināt vai samazināt attālumu starp asmeņiem un zemi, lai pļautu zāli vajadzīgajā augstumā. Daži zāles pļāvēji ļauj iestatīt tieši nepieciešamo pļaušanas augstumu, citiem ir standarta augstuma izvēle.
  • Zāles pļāvējiem, tāpat kā pļaušanas augstums, atšķiras arī to platums. Ja dārzā vai pagalmā ir daudz apstādījumu, piemērotāks būs mazāks pļaušanas platums. Citos gadījumos izdevīgāks būs platāks. Pļaušanas platums parasti variē no 30 līdz 55 cm un vairāk.
  • Izvēloties piemērotāko zāles pļāvēju, pirms iegādes jāpārbauda, vai tā izmēri ir piemēroti atvēlētajai glabāšanas vietai, piemēram, vai netraucēs to pārvietot caur durvju aili u.tml.
  • Tirgū tiek piedāvāti dažādu veidu zāles pļāvēji. Ja zāliena tuvumā ir pieejama kontaktligzda un zāliens nav liels, tad vislabākā izvēle būs elektriskais zāles pļāvējs.
  • Izvēloties ar akumulatoru darbināmu zāles pļāvēju, katru reizi pirms izmantošanas akumulatoram jābūt uzlādētam. Ja ir salīdzinoši lielas platības, jāņem vērā, kurā vietā akumulators varētu izlādēties.
  • Ar akumulatoru darbināmiem pļāvējiem ir vairākas priekšrocības. Tie ir daudz ērtāki, to izmēri ir salīdzinoši mazāki, tādēļ pārvietoties ir daudz vieglāk. Jāatceras, ka akumulatoru bieži vien var izmantot arī citām iekārtām.
  • Lai būtu vieglāk izvēlēties, tālāk ir uzskaitītas četru galveno zāles pļāvēju veidu priekšrocības un trūkumi.

 

Elektriskais zāles pļāvējs ar vadu

Pļaujmašīna ar akumulatoru

Mauriņa traktori

Mauriņa roboti

Teritorija

Ne lielāka par 600 m2

Ar vienu akumulatora uzlādi var nopļaut līdz 500 m2

Sākot no 2000 m2

Līdz 5000 m2

Priekšrocības

Vieglas un kompaktas ierīces.

Videi draudzīgs.

Klusa darbība.

Liela jauda.

Plaša funkcionalitāte.

Iespēja apkopt plašas teritorijas.

Komforts un darba ātrums.

Iespēja pļaut arī nezāles un nelīdzenas virsmas.

Kompakti, klusi un videi draudzīgi.

Ļauj ietaupīt laiku un enerģiju.

Rezultāts – skaists un kopts mauriņš.

Spēj novērtēt un apbraukt šķēršļus, kas augstāki par 15 cm.

Trūkumi

Vienmēr līdzi jāvelk elektrības kabelis vai pagarinātājs.

Jāuzmanās, lai nepārgrieztu vadu.

Nav piemērots lielām teritorijām.

Dārga elektrodzinēja apkope.

Jāgaida, kamēr akumulators atkal uzlādējas.

Var būt grūtības izmantot mazākā teritorijā.

Dārga apkope un degviela.

Kaitīgi izmeši un skaņas piesārņojums.

Salīdzinoši dārga pašizmaksa.

Dārga pašizmaksa.

Dārga apkope.

Īss akumulatora darbības laiks.

Nevar apstrādāt biezu zāli.

Jāierobežo vietas, kur robots nedrīkst braukt.

Pērkot jāpievērš uzmanību

Dzinēja jauda. Optimāla izvēle ir pļāvējs ar 1200–1400 vatu jaudu. Pļāvējs ar 900 vatu jaudu derēs mazai platībai un īsai zālei, ko pļauj bieži. Ja zāle garāka un leknāka, ar mazas jaudas pļāvēju būs grūti tikt galā.

Akumulators. Svarīgi, cik ilgi var pļaut ar vienu akumulatora uzlādi.

Pļaušanas platums. Jo mazāk zālienā koku, krūmu, dobju, jo piemērotāks būs lielāks pļaušanas platums.

Dzinējs. Jāizvēlas traktors, kam ir vismaz 12,5 zirgspēku dzinējs.

Robota bāzes staciju (vienmēr nāk līdzi komplektā) ir ieteicams novietot zem jumta, lai to pasargātu no mainīgiem laikapstākļiem un lai robots var netraucēti piebraukt un pieslēgties elektriskajai strāvai akumulatora uzlādei.

Lietošana

  • Zālāju vēlams pļaut sausā laikā, kad mauriņā nav rasas. Slapjā laikā zāles izmešanas atvere var nosprostoties, tādējādi tiks papildus noslogots elektromotors un atveres iztīrīšanai būs jāpatērē vairāk laika.
  • Pāraugušu zāli un vietas, kur ar zāles pļāvēju grūti piekļūt, vēlams pļaut ar trimmeri.
  • Ja mauriņam ir neregulāra forma un tajā ir apstādījumi un puķu dobes, pļaujamo platību ieteicams sadalīt sektoros tā, lai nevajadzētu atkārtoti vairākas reizes veikt atkārtotus pārbraucienus pāri jau nopļautajai platībai.

Drošība pirmajā vietā!

Lai pasargātu sevi un citus, darbā ar zāles pļāvēju obligāti jāievēro drošības pasākumi!

  • Pirms zāles pļāvēja lietošanas ir jāizlasa lietošanas instrukcija.
  • Lietojot zāles pļāvēju, trimmeri, jāizmanto aizsargcimdi, aizsargbrilles, izturīgi apavi un garās bikses.
  • Degviela ir jāuzpilda pirms dzinēja iedarbināšanas, nevis tad, kad tas darbojas vai ir karsts.
  • Zāles pļāvēju tā darbības laikā nedrīkst atstāt bez uzraudzības.
  • Nekādā gadījumā ar rokām un kājām nedrīkst pieskarties zāles pļāvēja asmenim, pat ja dzinējs ir izslēgts. Ja asmeni aizsprosto gruži, pēc to notīrīšanas asmens var ātri kustēties un izraisīt nopietnus savainojumus.

Kopšana

    • Ir nepieciešams regulāri asināt zāles pļāvēja asmeņus. Pļaujot zālienu ar neasiem asmeņiem, var traumēt zāles stiebrus. Turklāt, darbojoties ar neasiem asmeņiem, ierīce strādā ar lielāku jaudu.
    • Būtu vēlams pēc katras zāles pļāvēja izmantošanas nomazgāt tā asmeņus. Lai atbrīvotos no zāles stiebriem, pietiek, ja tos notīra ar mitru drānu. Pēc mazgāšanas arī jāpārliecinās, ka asmeņi ir nožuvuši, lai neveidotos korozija.
    • Izmantojot pļaujmašīnu ar akumulatoru, tas jālādē pareizi. Lai nebojātu akumulatoru, uzlādes līmenis jāuztur līdz 20 %, un, veicot uzlādi, tas jāatvieno, kad ir pilnībā uzlādējies.

Gatavojoties ziemai

  • Uzglabājot zāles pļāvēju, jānodrošina sausa vieta un aizsardzība no dažādām laikapstākļu ietekmēm. Īpašai drošībai var izmantot speciāli paredzētus pārvalkus, ar kuriem var apsegt iekārtu ilgstošas uzglabāšanas laikā.
  • Kad beidzas pļaušanas sezona, pirms zāles pļāvēja novietošanas uzglabāšanā ir svarīgi pārbaudīt, vai nav saglabājies mitrums. Nepieciešamības gadījumā tas jānoslauka, jo mitrums var radīt korpusa koroziju.
  • Pēc sezonas nepieciešams no zāles pļāvēja notīrīt arī zāles un zemes paliekas.
  • Lai akumulators strādātu efektīvi, gatavojoties ziemai, tas uzlādētā stāvoklī jāatvieno no zāles pļāvēja un jāuzglabā vēsā, sausā vietā. 

Jautājumi un atbildes par citām tēmām