Izvēle

  • Sulu spiedes lielākoties var iedalīt trīs grupās – ar mazu jaudu (līdz 500 W), vidēju (700–1000 W) un lielu jaudu (1000–1500 W). Jo tā lielāka, jo vieglāk izspiest sulu no cietākiem augļiem un dārzeņiem. Tomēr tas nenozīmē, ka noteikti jāiegādājas visjaudīgākā ierīce – ikdienas lietošanai pilnīgi pietiek ar vidējas jaudas ierīci. 1–2 sulas glāzēm dienā pietiks arī ar nelielas jaudas iekārtu, taču lielai ģimenei ieteicams izvēlēties jaudīgāku sulu spiedi.
  • Citrusaugļu sulu spiedes darbības princips ir šāds – uz ierīces izliektās daļas novieto pusi citrusaugļa. Uzspiežot uz uzgaļa, tas sāk rotēt, un no augļa mīkstuma tiek atdalīta sula.
  • Centrbēdzes tipa sulu spiedes augļus un dārzeņus sasmalcina ar asmeņiem, lieliski tiekot galā gan ar mīkstākiem, gan cietākiem augļiem un dārzeņiem. Taču asmeņi darbojoties rada siltumu, liela daļa sulas paliek augļa vai dārzeņa mīkstumā, un sula zaudē daļu uzturvērtības. Šī iemesla dēļ ar šo sulu spiedi pagatavoto sulu vajadzētu izdzert nekavējoties. Ja sulu uzglabā, tā zaudē savas vērtīgās īpašības.
  • Šķiedrvielu sulu spiedes (vārsta jeb lēnās spiešanas sulu spiedes) darbība ir līdzīga gaļas maļamās mašīnas darbības principam – tā darbojas ar mazākiem apgriezieniem. Ja izmanto sulu spiedi ar zemiem apgriezieniem, var iegūt kvalitatīvu, uzturvielām un vitamīniem bagātu dzērienu, ko, starp citu, var uzglabāt ledusskapī līdz pat 48 stundām. Ir arī speciāli šķiedrvielu aparāti, kas ļauj baudīt biezu sulu, kura bagātīgi satur šķiedrvielas un citas vērtīgas uzturvielas. Daži modeļi ļauj izmantot veselus augļus un dārzeņus, citi paredz to iepriekšēju sadalīšanos mazākos gabalos.

Ko darīt ar izspaidām?

  • Izspaidas samaisi ar miltiem, pieliec sāli un piparus vai, ja vēlies saldo versiju, – cukuru un vanilīnu un cep sulīgas dārzeņu kotletes vai augļu pankūkas.
  • Ja izspaidas nevēlies izšķērdēt, tās iespējams sasaldēt un vēlāk pievienot mērcēm un zupām. 

Jautājumi un atbildes par citām tēmām

Vairāk sadaļu