Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā efektīvi lietot saules gaismu?

14. jūnijā, 2019.

Vai zinājāt, ka vienas stundas laikā līdz Zemei nonāk tāds Saules enerģijas apjoms, kas gadu spētu nodrošināt visai planētai nepieciešamo enerģijas daudzumu? Patlaban pasaulē izmantojam tikai aptuveni 0,1 % no Saules izstarotās enerģijas. Kā to izmantot efektīvi?

Saule ir neizsmeļams enerģijas avots, kas pieejams jebkur neatkarīgi no atrašanās vietas, tādēļ tās izmantošanai pasaulē ir vislielākais potenciāls. Saules enerģiju varam lietot, lai iegūtu elektroenerģiju vai siltumenerģiju, bet Saule ir arī mūsu planētas neatņemama sastāvdaļa, bez kuras uz Zemes nenoritētu nekādi bioloģiskie procesi. Tā ir nepieciešama gan augu, gan dzīvnieku, gan cilvēces dzīvības procesu nodrošināšanā.

Tikai 10 minūtes saules enerģijas mūsu veselībai un labsajūtai

Pavadot laiku saules staros, mēs uzņemam mūsu organismam tik ļoti nepieciešamo D vitamīnu. Tas ir svarīgs ne tikai kaulu un nervu sistēmas veselībai, bet arī samazina sirds saslimšanu, diabēta un atsevišķu vēža veidu risku. Papildu tam D vitamīns arī regulē un atbalsta imūnsistēmu, saglabā smadzeņu funkcijas novecojot, samazina multiplās sklerozes un reimatoīdā artrīta attīstības risku, kā arī ierobežo astmas simptomus. Ik dienu pavadot saules gaismā tikai 10 minūtes, mūsu organisms tiks apgādāts ar nepieciešamo D vitamīna daudzumu.

Ilgtspējīgs risinājums

Saules enerģijas izmantošanas tehnoloģiju straujā attīstība Eiropā un pasaulē ir saistīta ar mērķi ierobežot pieaugošās siltumnīcefekta gāzu emisijas. Saules enerģijas ieguves tehnoloģijas to ekspluatācijas laikā ir siltumnīcefekta gāzu neitrālas – tās nerada papildu atkritumus un izmešus apkārtējā vidē.

Vēl viens iemesls, kādēļ pēdējos gados ir pieaudzis pieprasījums pēc saules enerģijas izmantošanas, ir energoresursu cenu pieaugums un pretēji – saules enerģijas ieguves tehnoloģiju izmaksu samazinājums. Turklāt Starptautiskā atjaunīgo energoresursu aģentūra (International Renewable Energy Agency) prognozē, ka līdz 2025. gadam saules paneļu ģenerētās elektroenerģijas cena samazināsies vēl par 59 %.

Enerģijas ieguve

Saules enerģijas tehnoloģijas atšķiras pēc saražotās enerģijas veida. Elektroenerģijas ražošanai lieto saules paneļus, kuru efektivitāte un cena atšķiras no izmantotās tehnoloģijas veida – monokristālu, polikristālu vai plānās plēves (thin film).

Lai iegūtu siltumenerģiju, lieto saules kolektorus, kuru efektivitāte arī ir atkarīga no izmantotās tehnoloģijas – vai nu tie ir plakanie, vakuuma vai koncentrējošie saules kolektori. Vēl pasaules tirgū ir pieejamas hibrīdsistēmas, kur saules paneļu tehnoloģija vienā panelī ir savienota ar saules kolektoru, tādējādi lietderīgi izmantojot sakarsušo saules paneļu siltumenerģijas potenciālu. Vairāk par saules enerģijas lietošanu mājokļa energoapgādei uzziniet EsmuEfektivs.lv.

Vai Latvijā tas ir lietderīgi?

Ilggadīgs Eiropas ekspertu monitorings un datu apstrāde liecina, ka Latvijā izmantojamā ikgadējā saules radiācija ir 1100 kWh/m2. Nedaudz zemāks radiācijas līmenis ir Ziemeļvalstīs. Tomēr Saules enerģijas izmantošanā Skandināvijas valstis mūs ir apsteigušas, ne tikai individuāli uzstādot pāris kvadrātmetru nelielus saules kolektorus un paneļus, bet arī būvējot lielus saules kolektoru un fotoelementu parkus.

Vienkāršāks saules paneļu risinājums

Saules enerģiju iespējams lietot arī vienkāršākā veidā, neuzstādot saules paneļu vai kolektoru sistēmas. Piemēram, saules paneli lieto arī kalkulatorā, lai nodrošinātu tā darbību. Līdzīgs tehnoloģiskais risinājums tiek piedāvāts arī saules bateriju jeb solārlampās. Tās uzlādējas dienasgaismā, tādēļ mūsu platuma grādos vairāk ir piemērotas vasaras periodā. Uzlādei nepieciešamas aptuveni astoņas stundas, un, atkarībā no lampas, bez atkārtotas enerģijas ieguves tās spēj izstarot gaismu līdz pat trim dienām. To priekšrocība – lampas darbībai nav nepieciešams elektroenerģijas pieslēgums, tādēļ tās uzstādīšana un pārvietošana ir viegla un ātra. Tikai jāņem vērā, ka solārlampu radītā gaisma nav tik intensīva kā elektrisko lampu apgaismojums, turklāt, ja tās nesaņem pietiekami daudz saules gaismas, tumšajā laikā spīdēs ar samazinātu gaismas atdevi.

Saules enerģija mājoklī

Saule sniedz gaismu un starojumu ne tikai ārpus mūsu mājokļiem un ēkām. To var izmantot savā labā arī mājoklī, ļaujot saules gaismai ieplūst caur logiem, jumta logiem vai stiklotām durvīm. Dabiskā saules gaisma telpā iedveš dzīvību un mājīgumu. Lai maksimāli izmantotu saules siltumu, diennakts gaišajā laikā ieteicams atvērt žalūzijas un biezos aizkarus, sevišķi dienvidu pusē – telpa iegūs papildu siltumu un gaišajā laikā nebūs nepieciešams mākslīgais apgaismojums. Būvējot māju, tās novietojumu ieteicams izvēlēties tādu, lai liela daļa logu būtu vērsti pret dienvidiem. Ja 30–50 % no logiem ir izvietoti ēkas dienvidu pusē, telpās var iegūt līdz pat 40 % papildu siltumu – energoefektīvi un videi draudzīgi!

Elektrum solārais risinājums

Vai esat domājis, kā palielināt savu neatkarību no svārstīgajām elektroenerģijas cenām un dzīvot zaļāk? Mūsu piedāvātais pakalpojums Elektrum solārais sniedz iespēju lietot patstāvīgi saražotu elektroenerģiju, izmantojot saules gaismu. Ja jums ir īpašums, kur uz jumta vai uz zemes ir iespēja uzstādīt saules paneļus, jūs varat patstāvīgi ražot zaļu elektroenerģiju un to bez maksas izmantot no pirmās saules paneļu uzstādīšanas dienas.

Uzziniet vairāk par Elektrum solārais!