Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā svinēt svētkus efektīvi?

12. decembrī, 2022.

Tumšie, drēgnie rudens vakari aizvadīti un to vietā pienākusi balta ziema. Līdz šim noglabātās lampiņas un rotājumi tiek celti laukā un arvien vairāk ielas, logi un balkoni tiek iekrāsoti Ziemassvētku noskaņās – ar dažādām– baltām, daudzkrāsainām, spilgtām un mirgojošām gaismām un dekorācijām, priecējot lielus un mazus.

Tomēr, nav noslēpums, ka svētku svinēšana ierasti nes arī ne mazums tēriņu. Kā tos samazināt? Aicinām ieskatīties Elektrum Energoefektivitātes centra ieteikumos, lai svētkus izdotos sagaidīt un svinēt energoefektīvi.

Kā efektīvi pagatavot svētku mielastu?

Ziemassvētkos neiztikt bez gardas maltītes. Lai to pagatavotu, aktīvi tiek izmantota gan cepeškrāsns, gan arī elektriskā plīts virsma. Kā svētku maltīti pagatavot ar mazāku enerģijas patēriņu?

  • Gatavošanas laikā pēc iespējas retāk jāatver cepeškrāsns durvis, jo ik reizi, atverot tās durtiņas, krāsns iekšējā temperatūra krītas, un pēc tam nepieciešams patērēt papildu enerģiju, lai sasniegtu līdzšinējo temperatūru.
  • Ja iespējams, aicinām izmantot cepeškrāsns konvekcijas funkciju jeb karstā gaisa režīmu, kas sniedz iespēju pagatavot maltīti ātrāk un efektīvāk, jo ar ventilatoru uzkarsētais gaiss tiek vienmērīgi izkliedēts pa visu cepeškrāsni, patērējot mazāk enerģijas. Ja receptē norādītā gatavošanas temperatūra ir 200 °C, konvekcijas režīmā jāizvēlas 180 °C, tādējādi iespēja samazināt elektrības patēriņu līdz pat 20%!
  • Ir cepeškrāsnis, kas aprīkotas arī ar tvaika funkciju. Tā īpaši noderīga ir veselīga dzīvesveida piekritējiem, jo, to izmantojot, tiek ne vien saglabāta produkta uzturvērtība, bet arī uzlabota tā garša un tekstūra – sulīgums iekšpusē, kraukšķīgums ārpusē. Šī funkcija arī ir piemērota konditorejas izstrādājumu gatavošanai, tādēļ svētku laikā noderēs iecienīto pīrāgu un smalkmaizīšu tapšanā.
  • Lai samazinātu elektrības patēriņu, cepeškrāsni ieteicams izslēgt 10 – 15 minūtes pirms ēdiena gatavošanas beigām, neatverot tās durvis, jo siltums tajā vēl saglabāsies.
  • Gatavojot maltīti uz elektriskās plīts virsmas, vēlams regulēt gatavošanas temperatūras intensitāti – sākumā iestatīt maksimālo temperatūru, bet, tiklīdz ēdiens sāk gatavoties vai ūdens vārīties, intensitāti samazināt līdz tādai, kas uztur gatavošanās vai vārīšanās temperatūru. Ne mazāk svarīgs aspekts ir katla vai pannas nosegšana ar vāku, lai novērstu siltuma iztvaikošanu gaisā.

Pareizā izvēle – LED

Svētku noskaņu palīdz uzburt prasmīgi piemeklēti interjera elementi un rotājumi, piemēram, dekoratīvās gaismas virtenes. Pieejamas dažāda veida virtenes – ar lielākām, mazākām kvēlspuldzītēm un LED spuldzītēm. Kādēļ būtiski ir izvēlēties LED spuldzīšu virtenes?

  • Elektrības patēriņš var būt līdz pat divdesmit piecām reizēm mazāks nekā līdzvērtīgai virtenei ar kvēlspuldzītēm;
  • Kalpošanas laiks ir ilgāks, turklāt tām ir izturīgāks plastmasas apvalks salīdzinājumā ar kvēlspuldzīšu stikla ietvaru;
  • To darbības laikā tiek izdalīts mazāk siltuma, samazinot ugunsbīstamības risku –virteni var bez bažām atstāt ieslēgtu;
  • LED spuldzīšu virtenē pretēji kvēlspuldzīšu virtenei visas spuldzītes ir savienotas paralēli, nevis ķēdes veidā, tādēļ, ja virtenē izdeg viena vai pat vairākas LED spuldzītes, pārējā virtene turpina darboties.

Droša un efektīva spuldzīšu virteņu izmantošana

  • Dodoties ārpus mājas vai vakarā pirms naktsmiera, ieteicams dekoratīvo apgaismojumu izslēgt, tā samazinot elektrības patēriņu par vismaz divām reizēm. Šo procesu var atvieglot, izmantojot taimeri vai viedo rozeti, nevis manuāli izslēgt.
  • Pirms dekoratīvo spuldzīšu virteņu uzstādīšanas ir jāpārbauda, vai nav vizuāli redzami bojājumi barošanas blokā un vados, piemēram, vai vadu apvalki nav ieplaisājuši, sakusuši, pārtrūkuši.
  • Rotājot eglīti, virtenes ir jāizvieto tā, lai tās nevarētu bojāt svecīšu un brīnumsvecīšu liesmas.
  • Rotājot mājokļa ārpusi vai āra eglīti, jāpārliecinās, ka uz virtene iepakojuma ir norādīta burtu un ciparu kombinācija IP44, apliecinot, ka tā ir izturīga pret mitrumu un laika apstākļu maiņu, bet nav paredzēta iemērkšanai ūdenī, savukārt norāde uz virtenes IP67 nozīmē, ka tā ir mitruma un ūdens izturīga.

Papildu noderīgu informāciju par svētku apgaismojuma izvēli aicinām skatīt šeit: Dekoratīvo gaismas virteņu izvēles ceļvedis

Rūpes par vidi – arī svētkos

Svinot svētkus, aicinām padomāt arī par apkārtējo vidi. Tāpat kā ikdienā un svētkos rūpējamies par savu mājokli – lai tas būtu kopts un tīrs, svētku laikā saposts, arī par vidi būtu jādomā līdzīgi, proti, rūpīgi izvērtējot savus paradumus un resursu izmantošanu.

  • Svētku apgaismojumam nereti izmantojam sveces. Galvenais ir ievērot ugunsdrošības pasākumus. Tomēr vienlīdz būtiski ir pievērst uzmanību sveces sastāvam, tamdēļ ieteikums priekšroku dot svecēm, kas izgatavotas no dabiskā vaska – sojas, palmu, rapšu un bišu. Parafīna sveču vasku izgatavo no jēlnaftas, un kopā ar mākslīgajām krāsvielām un smaržvielām, svecēm degot, izdalās vielas, kas var nodarīt kaitējumu veselībai un pasliktināt gaisa kvalitāti mājās, arī apkārtējā vidē. Lai mazinātu parafīna kaitējumu, telpas regulāri jāvēdina.
  • Izvēloties spuldzīšu virtenes, aicinām priekšroku sniegt LED spuldzīšu virtenēm – tās ne tikai kalpos ilgāk, patērējot mazāk elektrības, bet būs arī videi draudzīgs risinājums. Nākotne ir mūsu pašu rokās, tāpēc saudzēsim vidi! To varam paveikt, arī nomainot katru līdzšinējo spuldzi pret LED.
  • Aicinām piecreiz pārdomāt, vai tiešām ir nepieciešams iegādāties jaunu elektroierīci virtuvei, piemēram, aerogrilu jeb karstā gaisa friteri, kas šobrīd gozējas sociālajos tīklos, vilinot to iegādāties. Vispirms jāizvērtē, ko tajā gatavos, cik bieži un cik daudz būs iespējams pagatavot šādā ierīcē. Jāpiedomā, cik regulāri izmantots pagājušā gadā svētku atlaižu periodā iegādātais tosteris vai vafeļu panna. Iespējams, līdzīgu likteni sagaida arī šķietami iekārotā elektroierīce.
  • Gatavojoties Ziemassvētku ballei vai svētku izpārdošanai, iesakām rūpīgi izvērtēt, vai tiešām nepieciešams iegādāties jaunu apģērbu. Varbūt ir iespējams atsvaidzināt kādu no līdz šim skapī savu uznācienu gaidījušu apģērbu, izvairoties no potenciāla papildu atkritumu rašanās nākotnē. Nereti neaizdomājamies, kādu ietekmi uz vidi atstāj ikdienišķas lietas. Piemēram, katru gadu Eiropas Savienībā tiek patērēts 6 miljonu tonnu apģērba, radot 195 miljonu tonnu CO2 izmešu, kā arī patērējot 46 miljonu kubikmetru ūdens apģērbu ražošanā.
  • Aicinām samazināt elektrības patēriņu, neatstājot elektroierīces gaidīšanas režīmā, lai samazinātu kopējo elektrības patēriņu līdz pat 10 %.
  • Lai uzpostu mājokli svētkiem, iespējams pagatavot tīrīšanas līdzekļus, tā samazinot plastmasas iepakojuma patēriņu. Kāda ir vienkārša recepte ātri pagatavojamam tīrīšanas līdzeklim – sodas pastai? Vienu glāzi ūdens sajauc ar trim glāzēm sodas, izveidojot viendabīgu masu. Ar sodas pastu var tīrīt plīts virsmu, cepeškrāsni, tvaika nosūcēju, kā arī flīžu šuves un citas virsmas.
  • Rūpīgi pārdomātas dāvanas – kopā pavadīts laiks un tikai konkrētajam cilvēkam nepieciešamais, izvairoties dāvināt lietas, kas pēc tam glabāsies plauktā un krās putekļus, iegādes. Īpaši iesakām ieskatīties Draudzīgie labumi sadaļā, kur atradīsies dāvanas gan lieliem, gan arī maziem, sniedzot pozitīvas emocijas un apliecinot rūpes par dabu. Izvēloties Radīts Latvijā piedāvājumu, sniegsiet atbalstu vietējiem ražotājiem un sociāliem uzņēmumiem.

Labais vairo labo, un vairosim draudzīgo enerģiju kopā!

Vairāk sadaļu