Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Radīsim svētku noskaņu mājās – droši un efektīvi! Sniedzam 4 noderīgus ieteikumus

12. decembrī, 2019.

Kādus svētku dekorus izvēlēties, lai būtiski nepalielinātu elektrības patēriņu? Kādi drošības pasākumi jāievēro, izliekot svētku apgaismojumu? Un kā efektīvākajā veidā pagatavot svētku maltīti? Saudzējiet savu enerģiju un paļaujieties uz mūsu energoefektivitātes speciālistu ieteikumiem svētku laikam!

1. Izvēlieties efektīvāko no spuldžu virteņu veidiem – LED

Ja arī jūs svētku noskaņu mājoklī uzburat, izvēloties dekoratīvas gaismas virtenes, jums būs vērtīgi zināt! Veikalos ir nopērkamas divu veidu virtenes ar krasi atšķirīgu elektrības patēriņu: virtenes ar kvēlspuldzēm un virtenes ar LED spuldzītēm. Otrā veida – LED virteņu elektrības patēriņš var būt pat piecas reizes mazāks nekā līdzvērtīgai virtenei ar kvēlspuldzēm. Tas, cik elektrības virtene patērēs, atkarīgs no spuldzīšu veida, to skaita virtenē, kā arī no vienas spuldzītes jaudas. Informāciju par spuldzīšu virtenes jaudu vatos (W) atradīsiet vai nu uz iepakojuma vai uz barošanas bloka, kuru ievieto kontaktligzdā. Pirms virtenes uzstādīšanas aicinām pārliecināties, vai vizuāli nav redzami bojājumi vados un barošanas blokā. Vairāk informācijas par dekoratīvo virteņu izvēli varat uzzināt rakstā: Svētku apgaismojums.

Izvēlieties dekoratīvas LED virtenes, ko pārbaudījuši un rekomendē Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti! Aicinām iepazīties ar elektrumveikals.lv LED spuldžu virteņu klāstu!

LED spuldžu virtenes

Ja virteni vēlaties izvietot ārpus telpām, noteikti pārbaudiet, ka tā ir izturīga pret mitrumu un laika apstākļu maiņu. Šādas virtenes atzīmē ar burtu un ciparu kombināciju IP44, ja tā nav paredzēta iemērkšanai ūdenī vai IP67 – mitruma un ūdens izturīga. Dažkārt uz iepakojuma var būt mājiņas simbols un bultiņa iekšpus vai ārpus tās. Ja bultiņa ir virzīta uz ārpusi, tad virteni ir paredzēts lietot ārpus telpām. Sargāsim sevi un sev dārgo svētku laikā jo īpaši!

2. Regulējiet elektrības patēriņu izvēlētajām spuldžu virtenēm

LED spuldzīšu virtenes iesakām neatstāt ieslēgtas laikā, kad guļat, vai ja mājās neatrodaties. Tādējādi virtenes elektrības patēriņu samazināsiet aptuveni divas reizes. Šobrīd veikalos ir nopērkami pat taimeri – iestatiet, cikos virtenei jāizslēdzas, un neuztraucieties par elektrības patēriņa pieaugumu.

Ja esat modernu risinājumu piekritējs, jums patiks Elektrum Viedās mājas sniegtās priekšrocības – ar tās palīdzību virteni varēsiet ieslēgt un izslēgt attālināti savā viedtālrunī, turklāt izveidot arī elastīgu darbības grafiku. Visbeidzot Viedās mājas lietotnē varēsiet precīzi redzēt, cik kilovatstundas spuldžu virtene patērējusi. Lai to varētu izdarīt, ir nepieciešama bāzes stacija un viedā rozete no Viedās mājas ierīču klāsta.

3. Pasargājiet sevi un ģimenes locekļus no saindēšanās un ugunsnelaimes

Ziemassvētki un Jaunais gads ir laiks, kad gan adventes vainagā, gan uz svētku galda un eglītē pastiprināti dedzinām sveces. Iesakām priekšroku dot svecēm, kas izgatavotas no dabiskā – sojas, palmu, rapšu un bišu – vaska, nevis parafīna. Parafīna sveču vasku izgatavo no jēlnaftas un kopā ar mākslīgajām krāsvielām un smaržvielām. Svecēm degot, izdalās vielas, kas var nodarīt kaitējumu veselībai, pasliktināt gaisa kvalitāti jūsu mājās un pat izraisīt saindēšanos.

Samaziniet sveču izdalīto kaitējumu – regulāri vēdiniet telpas

Kā to darīt pareizi? Reizi stundā vai divās logu uz divām, trīs minūtēm atveriet pilnībā. Gaiss telpā apmainīsies iespējami ātri, bet mēbeļu virsmas un grīdas nepaspēs atdzist. Ja radiators ir aprīkots ar regulatoru, pirms loga atvēršanas to iestatiet minimālajā režīmā. Aizverot logu, regulatoru atgrieziet iepriekšējā režīmā pēc 10–15 minūtēm. Iekštelpu gaisa kvalitātes ietekmi uz cilvēka organismu izziniet rakstā par telpu vēdināšanu ziemā.

Uzstādiet drošības detektorus un ievērojiet piesardzību, sveces dedzinot

Svētkos ļoti vērtīga dāvana var izrādīties dūmu detektors, kas laikus brīdina par uguns izcelšanos mājoklī un kuram jābūt uzstādītam visos mājokļos no 1. janvāra.

Dūmu detektori

Tāpat noderīgs būs gaisa kvalitātes sensors, kas laikus parāda, ja telpā ir nepietiekams skābekļa līmenis. Pēc gaisa kvalitātes sensora datiem varēsiet noteikt brīdi, kad telpas nepieciešams kārtīgi izvēdināt, lai nekaitētu savai un mājinieku veselībai.

Iepazīsties ar elektrumveikals.lv drošības detektoru klāstu! Tāpat vērtīgus padomus par drošību mājās, dedzinot sveces, atradīsiet Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājas lapā.

4. Pagatavojiet svētku maltīti efektīvi

Latviešu svētku virtuve ir bagāta dažādām tradīcijām, piemēram, Ziemassvētku galdā jāceļ vismaz deviņi dažādi ēdieni, bet Vecgada vakarā – divpadsmit ēdieni, tad nākamais gads būs bagāts un veiksmīgs. Lai būtiski nepalielinātu enerģijas patēriņu mājoklī, aicinām ņemt vērā dažus ieteikumus!

Ja ēdiena gatavošanai izmantosiet elektrisko plīti, viens no galvenajiem nosacījumiem, kas ietekmē elektrības patēriņu, ir izvēlētā temperatūra. Iesakām regulēt temperatūras intensitāti – gatavošanas sākumā iestatiet maksimālo temperatūru, bet, tiklīdz ēdiens sāk gatavoties vai ūdens vārīties, intensitāti samaziniet līdz tādai, kas uztur gatavošanās vai vārīšanās temperatūru. Ne mazāk svarīgi ir katlu vai pannu nosegt ar stikla vāku.

Savukārt, ja jūsu īpašumā ir gāzes plīts, tad ēdiena gatavošanai patērēto gāzes daudzumu ietekmē degļa liesmas lielums. Lai samazinātu gāzes patēriņu, pielāgojiet liesmu atbilstoši gatavošanas trauka izmēram tā, lai liesmas neaptver trauka sānus. Tāpat arī regulējiet degļa liesmu atkarībā no gatavošanas procesa – lai uzvārītu ūdeni, izmantojiet lielāku liesmu, bet, lai to uzturētu vārīšanās temperatūrā, samaziniet liesmu, un neaizmirstiet uzlikt vāku.

Ja maltīti gatavosiet cepeškrāsnī, gatavošanas laikā pēc iespējas retāk atveriet cepeškrāsns durtiņas, jo pie katras durvju atvēršanas reizes krāsns iekšējā temperatūra strauji krītas. Savukārt, ja top cepetis vai cits ēdiens, kura pagatavošanai nepieciešams daudz laika, cepeškrāsni droši varat izslēgt jau 10–15 minūtes pirms ēdiena gatavošanas beigām – siltums tajā vēl saglabāsies un svētku maltīte turpinās gatavoties.

Novēlam jums efektīvu, drošu, gaišu un garšīgu šo svētku laiku! Vairosim draudzīgu enerģiju kopā!

Vairāk sadaļu