Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Viltus enerģijas taupītāji

26. oktobrī, 2021.

Šķiet, cilvēkā joprojām mīt kaut kas no viduslaiku alķīmiķa, kam akli gribas ticēt brīnumam. Šajā gadījumā – brīnumainām ierīcēm, kas spēj apiet fizikas likumus un palīdz ietaupīt no 30 līdz pat 70 procentiem elektroenerģijas. Lai mūsu klienti neuzķertos uz skaļām, neiespējamu ietaupījumu sološām reklāmām internetā, kopā ar RTU, AS Sadales tīkls un PTAC skaidrojam, kas tās par ierīcēm.

Radīt ilūziju nav grūti! Viltus enerģijas taupītāji teju visos populārākajos internetveikalos

Lai arī šaubas par šādu ierīču lietderību publiskajā telpā reiz jau izskanējušas, internetā turpina klejot visai agresīvas un pamanāmas šādu ierīču reklāmas. Arī tādos populāros interneta veikalos kā eBay, Amazon un AliExpress, enerģijas taupītāju piedāvājums ir audzis, turklāt pēc atsauksmēm spriežot – arī pircēju netrūkst. Ko viņi īsti pērk?

Tesla Saver Eco, Electricity saving box, Energy saver, Energy saving box – dažādi nosaukumi, bet būtība viena un tā pati. Ar šiem nosaukumiem tiek piedāvāta neliela izmēra kārbiņa, kas, pievienota kontaktligzdai, it kā spēj ievērojami samazināt mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņu. Tā, piemēram, eBay atrodams vairāk nekā pusotrs tūkstotis, AliExpress – vairāk nekā divi tūkstoši ierakstu par šādiem produktiem. Cena svārstās plašā amplitūdā, sākot no trīs eiro/ dolāriem līdz vairākiem desmitiem eiro. Ierakstot meklētājā, tiek piedāvāts apmeklēt „electricity saving box” mājas lapu, kur ļodzīgā latviešu valodā mēģināts izskaidrot, kā šī ierīce darbojas un kā pie tās tikt, turklāt “tikai” par 39 eiro iepriekšējo 78 eiro vietā. Cik par tieši tādu pašu kastīti būtu jāmaksā vietnē AliExpress? Precīzi 3,33 dolāri.

Veicam eksperimentu, lai uzzinātu vairāk

Kā tirgotāji skaidro šīs ierīces brīnumainās spējas? Vairumā gadījumu ierīču efektivitāte tiek pamatota ar faktu, ka klientiem samazināsies elektroenerģijas patēriņš, jo netiks uzskaitīta reaktīvā enerģija. Produktu aprakstos lasāmas arī tādas frāzes, kā “uzlabo elektrības padeves kvalitāti, padara piegādi stabilu un drošu”, “ietaupa, izmantojot barošanas līnijā aktīvās jaudas koeficienta korekcijas metodi” u.t.t. Tomēr enerģijas nezūdamības likumu vēl neviens līdz šim nav atcēlis!

Mūsu Energoefektivitātes centra eksperti vēlējās dzirdēt detalizētāku pamatojumu un darbības principu skaidrojumu, tādēļ veica nelielu eksperimentu. Viņi izrādīja padziļinātu interesi par konkrētu produktu – Besegad 15000W Energy Power Saver 90V-240V, vietne AliExpress, tirgotājs Vococal Eletronic Store, cena 3,33 dolāri. Mūsu eksperti šim pārdevējam uzdeva jautājumu: vai ierīce tiešām ir efektīva, kādēļ un kā tieši ierīce strādā? Atbildē saņēmām akurāt šādu tekstu: “Vienkārši lietojams un nav nepieciešams vadu savienojums, vienkārši pievienojiet un sāciet taupīt. Samazina enerģijas zudumus līdz 30 % un vairāk.”

„Tirgotāja nespēja sniegt izsmeļošākus un pamatotus paskaidrojumus vai arī izvairīšanās no komunikācijas ir pirmais signāls – kaut kas nav kārtībā, esiet modri,” norāda Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks Ansis Avotiņš. Uzņēmēji, kuriem rūp sava rūpala vārds, cenšas sniegt atbildi 24 stundu laikā. Ja tirgotājs ar jums nekontaktējas, visticamāk, ka tā ir tā saucamā “čaulas” kompānija, kas darbojas, lai iemānītu jums kādu štruntu. Krāpnieki jums nesūtīs tehniskos datus vai arī, ja tomēr atsūtīs, tajos varēs atrast nesakritības. “Izsekot līdzi interneta veikalos nopērkamo elektropreču kvalitātei ir daudz grūtāk, risks iegādāties nesertificētus, apšaubāmas izcelsmes produktus ir gana augsts. Būtībā jūs kaut ko pērkat uz savu atbildību, tādēļ ir vērts šim procesam pieiet atbildīgi. Tas nozīmē – rūpīgi izpētīt ierīces tehnisko specifikāciju, iepazīties ar atsauksmēm, paziņu lokā uzmeklēt cilvēku, kuram ir atbilstoša izglītība elektronikas jomā un pakonsultēties ar viņu. Noteikti jābūt aprakstītam ierīces darbības principam, piemēram, konkrētajā gadījumā – kāpēc taupa, uz kā rēķina. Vienkārši savārstot kopā tehniskus terminus, ir iespējams radīt ilūziju – ā, šādu vārdu kaut kad pa ausu galam esmu dzirdējis, laikam tādēļ ierīce arī strādā, kaut šī informācija pat neattiecas uz konkrēto preci. Piemēram, vārdu salikums “jaudas koeficients” nozīmē attiecību starp aktīvo un reaktīvo jaudu un to izmanto nevis lai ietaupītu, bet saprastu, kāds vadu šķērsgriezums būtu jāizvēlas, lai ierīces lietošanas laikā tie nesakūst un nesit ārā korķus," skaidro speciālists. Viņa ieteikums – individuāli izvērtēt katras konkrētās preces izcelsmi, īpašības, lasīt, analizēt un vērtēt fona informāciju.

Pētnieks A. Avotiņš arī atzīst, ka viņu uzmanīgu darītu ierīces cena. 30 % ietaupījums par nepilniem četriem dolāriem patiešām izklausās brīnumaini, bet cik reāli? Necik, ir pārliecināts eksperts. Viņš iesaka izdalīt šo cenu ar četri un kritiski padomāt – kāda tehnoloģija un materiāli varētu būt izmantoti produktā, kura pašizmaksa ir mērāma centos... “Savulaik esam mēģinājuši uzbūvēt vadāmu (tā saucamo viedo) rozeti un secinājām, ka tas nav tik vienkārši. Šāda produkta pašizmaksa ir ap 20–30 eiro,” piemēru min A. Avotiņš.

Testi pierāda – ar viltus enerģijas taupītājiem brīnumi tomēr nenotiek

Par to, ka šis ir vienkārši veids, kā iedzīvoties uz cilvēku vēlmes panākt rezultātu ātri, bez piepūles un par iespējami mazākām izmaksām, Elektrum Energoefektivitātes centra speciālisti pārliecinājās jau pirms vairākiem gadiem, kad nozarē trauksme tika celta pirmoreiz. Tā laika secinājumi joprojām labi ilustrē situāciju šodien. Energoefektivitātes centrā toreiz tika testētas trīs dažādas “brīnumkastītes”. Energoefektivitātes eksperts Anrijs Tukulis atklāj, ka, šīs ierīces pievienojot kontaktligzdai virtuvē, tikai viena no trīs ierīcēm sasniedza ietaupījumu, tiesa, pavisam minimālu – mazāk nekā vienu procentu. “Salīdzinot ar ierīces izmaksām, atmaksāšanās laiks būtu 40 gadi. Tādējādi varam droši apgalvot, ka šīs ierīces ilgtermiņā nekādu ietaupījumu nesniedz, vēl vairāk – galarezultātā jūs paliksiet zaudētājs,” rezumē A. Tukulis.

Kā skaidro AS Sadales tīkls speciālisti, elektroenerģija sastāv gan no aktīvās, gan reaktīvās komponentes jeb enerģijas. Reaktīvā enerģija tiek patērēta, lai elektroierīces spētu darboties un patērēt lietderīgo – aktīvo enerģiju. Reaktīvo elektroenerģiju nav iespējams pārvērst aktīvajā jeb lietderīgajā enerģijā. Tādēļ iedzīvotājiem nav jāsatraucas, ka reaktīvā enerģija radītu papildu elektroenerģijas patēriņu, jo mājsaimniecību objektos reaktīvā elektroenerģija netiek uzskaitīta. Elektroenerģijas skaitītāji mājsaimniecībās uzskaita tikai elektroierīču patērēto jeb aktīvo elektroenerģiju, tādēļ AS Sadales tīkls secina: šādas iekārtas iegāde būs tikai nelietderīgi izlietoti līdzekļi.

Var enerģijas patēriņu pat palielināt un kaitēt

“Zinu gadījumus, kad cilvēki, kas strādā  universitātē, ir iegādājušies šīs ierīces un, protams, vīlušies, jo no solītā ieguvuma ne vēsts. Toties kolēģiem bija iespēja ielūkoties, kas tad “lācītim vēderā”. Patiesību sakot, nekā daudz – vienkārši pretestība, pie kuras pieslēgta gaismas diode. Līdz ar to sanāk gluži pretēji – ikvienai ierīcei ir pašpatēriņš, tā nevis ietaupa, bet vēl tērē elektroenerģiju,” stāsta pētnieks A. Avotiņš. Uz jautājumu, vai šāda “brīnumkastīte” var nodarīt kādu kaitējumu, speciālists Avotiņš atbild apstiprinoši. “Jā, risks, ka ierīce var negatīvi ietekmēt citu elektroniku, pastāv. Ne velti ir izstrādātas Eiropas Savienības direktīvas par ierīču elektrodrošību un kvalitāti. Ierīces, kas atbilst piemērotajām prasībām, tiek marķētas ar CE zīmi. Šis marķējums sevī ietver divu direktīvu apkopojumu – par zemsprieguma aizsardzību un elektromagnētisko saderību. Ieliekot rozetē nesertificētu, nezināmas izcelsmes ierīci, var rasties situācija, ka tā, piemēram, nobeidz jūsu dārgo LED televizoru,” skaidro pētnieks.

Kā cīnīties ar negodprātīgiem tirgotājiem?

Rodas jautājums – kā vispār var būt tāds paradokss, ka cilvēki gadiem ilgi tiek mērķtiecīgi krāpti absolūti bez jebkādām sekām krāpniekiem? Pēc A. Avotiņa domām, iemesli varētu būt vairāki: par maz skaidrojošas informācijas, kas pazūd uz apmaksāto reklāmu fona, esam pārāk kūtri, lai sūdzētos Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC), nav pienācīgi sakārtota likumdošana. Labs piemērs tam, kā sekmīgi cīnīties ar negodīgiem komersantiem, ir Vācija. “Ja iepirksi un kaut reizi kādā no šajā valstī esošajiem veikaliem iepludināsi tādu produktu, kas neatbilst valsts prasībām un/ vai ES normām, visai tavai ģimenei būs liegts turpmāk nodarboties ar biznesu,” tā pētnieks. Vēl viens variants būtu attiecīgajai preču kategorijai piemērot stingras vietējās sertifikācijas prasības, kā arī parādīt, kā šie viltus enerģijas taupītāji izskatās no iekšpuses, atverot tos vaļā un izliekot publiskai apskatei.

Sūdzības PTAC šo gadu laikā patiešām nav saņēmis. Kā informē PTAC Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Santa Zarāne, iestādes uzmanību šīm iekārtām pievērsa mediji. “Patērētājiem ir jābūt uzmanīgiem un nevajadzētu ticēt dažādām brīnumlīdzekļu un brīnumiekārtu reklāmām, tāpat ir jāpievērš rūpīga uzmanība interneta vietnēm, kas šādas iekārtas piedāvā iegādāties. Jāpārbauda, kas ir preces pārdevējs, vai ar to ir iespējams sazināties, jo, pat ja vienu interneta vietni izdodas slēgt, drīz jau atveras cita. Tādējādi patērētāji var iegādāties preces un tad nespēt īstenot savas tiesības, piemēram, preci atdot atpakaļ 14 dienu laikā (ja tā iegādāta noslēdzot distances līgumu), vai vērsties pie preces pārdevēja par līguma noteikumiem neatbilstošu preci,” brīdina S. Zarāne.

Ietaupījums ir pašu rokās

Tas, ko varam darīt šodien – izvēlēties drošas un pārbaudītas elektroenerģijas taupīšanas metodes. Bet, lai sāktu taupīt, vispirms jāsaprot, cik daudz elektroenerģijas katra no jūsu mājoklī esošajām iekārtām patērē. A. Avotiņš iesaka veikt savu personīgo “energoauditu”. Šim nolūkam nav nepieciešamas ļoti dārgas un sarežģītas iekārtas, itin labi noderēs arī vienas fāzes vatmetrs jeb jaudas mērītājs, ko var iegādāties, piemēram, būvniecības preču veikalos. Protams, elektronikas preču tirdzniecības vietās var atrast arī specializētākus un attiecīgi dārgākus mēraparātus. Tie parādīs, cik kilovatstundu ierīce ir nostrādājusi un reaktīvās un aktīvās jaudas patērējusi. Zinot vidējo mēneša patēriņu, ir vieglāk pamanīt jebkādas izmaiņas, piemēram, piepešu kāpumu, un laikus reaģēt, lai noskaidrotu cēloni – jāsauc meistars, lai pārbauda ierīces tehnisko stāvokli vai jāmeklē padoms pie ražotāja.

“Veidu, kā ietaupīt, nav pārāk daudz, jo, ja iekārtas darbības nodrošināšanai ir paredzēta konkrēta jauda, tad tieši tik tā arī tērēs. Ekonomiskākais risinājums šajā ziņā ir izvēlēties sadzīves tehniku ar augstāko – A+++ energoefektivitātes marķējumu. Tomēr, manuprāt, vissvarīgākais tomēr ir sekot līdzi saviem ikdienas paradumiem. Varam ierīci vai nu izslēgt, kad tā netiek lietota vai, piemēram, izmantot sprieguma samazināšanas metodi – labs piemērs, kur to var pielietot, ir dimmējamās LED spuldzes. Vēl viena lieta, kas neizmaksā daudz, bet patiešām strādā un sniedz ietaupījumu, ir rozete ar mehānisko taimeri, kas automātiski ieslēdz vai izslēdz ierīces. “Gudrāks”, bet dārgāks variants ir viedās rozetes, ko var vadīt attālināti no planšetdatora vai mobilā telefona un virtuāli sekot līdzi elektroenerģijas patēriņam. Galu galā – lietot iekārtas tā, kā ražotājs paredzējis, jo reizēm problēmas rada tikai un vienīgi mūsu nepareiza rīcība,” rezumē pētnieks Avotiņš.

UZZIŅAI – kā atpazīt neuzticamu interneta veikalu?

Ja izvēlētajai interneta veikala mājas lapai piemīt kāda no minētajām pazīmēm, visdrošāk tomēr meklēt citu interneta veikalu vai iespēju, kā iegādāties noskatīto preci:

  • pārāk liela cenu atšķirība (pārmēru zemas preču cenas, salīdzinot ar analogiem interneta veikaliem, kas piedāvā to pašu preci);
  • mājaslapā nav pieejama informācija par tirgotāju, nav apraksta par uzņēmumu, nav pieejama pilna kontaktinformācija (pieejams tikai e-pasts vai telefona numurs);
  • nav pieejama informācija par līguma noteikumiem;
  • tiek piedāvātas nestandarta preces, solot pārsteidzošus un neierastus rezultātus (ir vērts pievērst uzmanību mājaslapas valodai, pieminētajiem ekspertiem u. tml. informācijai).

Vairāk informācijas par drošību, iepērkoties internetā

MARĶĒJUMS - kā CE zīmei jāizskatās, cik lielai/ mazai tai vajadzētu būt?

CE zīme sastāv no sākumburtiem “CE” šādā formā:

Ja normatīvajos aktos nav noteikti speciāli izmēri, CE zīmes augstumam ir jābūt vismaz 5 mm. CE zīmi palielinot vai samazinot jāievēro proporcionalitāte.

Kad preces var marķēt ar CE zīmi?

CE zīmi precēm drīkst uzlikt tikai tad, kad ražotājs, veicot atbilstības novērtēšanu, ir pārbaudījis:

  • vai preces atbilst būtiskajām prasībām (veselības, drošuma, vides prasībām), kas izvirzītas tiesību aktos;
  • nepieciešamības gadījumā precei ir veikts neatkarīgas atbilstības novērtēšanas institūcijas (paziņotās iestādes) novērtējums.

Tikai pēc tam, kad ražotājs ir guvis pārliecību par preces atbilstību noteiktajām prasībām, ir jāsagatavo preces atbilstības deklarācija un preci drīkst marķēt ar CE zīmi. CE zīme ir preces ārējais apliecinājums atbilstībai noteiktajām prasībām. Lasi vairāk informācijas par CE marķējumu

Aicinām iepazīties ar vienkārši īstenojamiem un mūsu ekspertu pārbaudītiem ieteikumiem, kā samazināt elektroenerģijas patēriņu sadaļā Energoefektivitāte!

Vairāk sadaļu