Termoelektrostacijas

Termoelektrostacijas ražo elektroenerģiju, izmantojot siltumu, ar kura palīdzību ūdeni pārvērš tvaikā. Tālāk tas iekustina turbīnu, kas savukārt darbina ģeneratoru. Siltumu, kas nepieciešams ūdens uzsildīšanai, iegūst, sadedzinot fosilo kurināmo, piemēram, ogles, naftu vai dabasgāzi, kā arī dažos gadījumos – biomasu vai atkritumus.

Termoelektrostacijas plaši izmanto elektroenerģijas ražošanai, jo tām ir salīdzinoši nelielas uzstādīšanas izmaksas un augsta energoefektivitāte, tomēr tās rada nelabvēlīgu ietekmi uz vidi, proti, gaisa piesārņojumu, siltumnīcefekta gāzu emisijas. Lai risinātu šīs problēmas, jaunākās termoelektrostacijas ir aprīkotas ar progresīvām piesārņojuma kontroles tehnoloģijām, kā arī ir paredzētas tīrākas degvielas izmantošanai.

Lielākās termoelektrostacijas Latvijā ir Rīgas termoelektrostacijas (TEC-1, TEC-2) ar kopējo jaudu gandrīz 1000 MW. Termoelektrostacijas kā galveno kurināmā avotu izmanto dabasgāzi. Termoelektrostacijās ražo arī siltumu, kas tiek nodots pilsētas centralizētās siltumapgādes sistēmā.

Aicinām iepazīties ar Enerģētikas muzeja sagatavoto TEC-1 un TEC-2 darbības animāciju.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām