Siltās grīdas

Apsildama grida.png

Siltās grīdas ir zem grīdas iestrādāta sistēma, proti, tā ietver sildelementa uzstādīšanu zem grīdas seguma materiāla, kas nodrošina siltuma izstarošanu telpā.

Siltās grīdas nodrošina vienmērīgu un ērtu apkuri, padarot tās īpaši piemērotas mājokļiem aukstā klimatā. Viena no galvenajām silto grīdu priekšrocībām ir to energoefektivitāte, salīdzinot ar tradicionālajām apkures sistēmām, jeb radiatoriem

Atšķirībā no tradicionālajām apkures sistēmām, kur var rasties karstie un aukstie punkti, siltās grīdas veic apsildi no grīdas uz augšu, līdz ar to siltais gaiss tiek vienmērīgi sadalīts telpā, nodrošinot nemainīgu temperatūru, turklāt ar mazāku enerģijas patēriņu.

Silto grīdu izvēle

  • Jāņem vērā, ka ne visi grīdas segumi ir piemēroti, lai zem tā uzstādītu sildelementus, tādēļ, raugoties uz šādu apkures risinājumu, ieteikums vispirms konsultēties ar zinošu speciālistu, kas palīdzēs izvēlēties labāko risinājumu konkrētajai telpai.
  • Materiāli ar augstu siltumvadītspēju, it īpaši keramikas flīzes un akmens seguma materiāli, ir vispiemērotākie, lai zem tiem uzstādītu grīdas apsildes sistēmu, jo tie telpā labi saglabā un izplata siltumu.
  • Mūsdienās ir pieejami daudzveidīgi silto grīdu veidi, kur siltumnesējs ir ūdens, speciāls šķīdums vai elektriskais sildelements.

Elektriskās apsildes paklāji ir populāra izvēle esošas grīdas modernizēšanai, jo tos var viegli uzstādīt gandrīz zem jebkura veida grīdas seguma materiāla. Tā kā apsildes paklāji izmanto elektrību, tos iespējams kombinēt ar saules paneļiem. Salīdzinot ar citām silto grīdu sistēmām, elektriskās apsildes paklāji telpu uzsilda ātrāk, tomēr tie ir piemēroti mazākām telpām, piemēram, vannas istabai un virtuvei.

Tradicionālo silto grīdu cauruļu sistēmu visefektīvāk ir kombinēt ar gaiss-ūdens un zemes siltumsūkņiem. Salīdzinājumā ar citiem apkures veidiem, izmantojot šo apkures risinājumu, telpas tiek uzsildītas vienmērīgi, turklāt šī sistēma ir piemērota visām mājokļa telpām. Tas ir arī viens no populārākajiem risinājumiem modernā interjerā.

Kapilāru siltummaiņu sistēma izmanto cauruļu tīklu, kur, salīdzinot ar tradicionālo sistēmu, tiek izmantotas šaurāka diametra caurulītes, kā arī attālums starp tām ir daudz mazāks. Sistēmu ir iespējams iebūvēt griestos un sienās, vienmērīgāk nodrošinot siltuma sadali telpā.

  • Nav ieteicams uzstādīt apsildāmās grīdas telpās un vietās, kur to darbību apgrūtinās šķēršļi, piemēram, virtuves iekārta, mēbeles vai kāpnes u.c. Šādi šķēršļi darbosies kā izolators, neļaujot siltumam efektīvi sildīt telpu.

Lai silto grīdu risinājums būtu efektīvs

  • Programmējams termostats var palīdzēt ietaupīt enerģiju un finanses, jo sniedz iespēju iestatīt atšķirīgas temperatūras dažādiem diennakts laikiem. Tāpat iespējams pielāgot temperatūru atkarībā no tā, vai kāds atrodas mājoklī vai devies ārpus tā.
  • Izvēloties siltās grīdas lielai mājai ar vairākiem stāviem, jāapsver iespēja silto grīdu sistēmai uzstādīt telpu zonējuma vadības ierīci. Tas ļaus pielāgot temperatūru atbilstoši telpām, nevis sildīt visu māju līdz konstantai temperatūrai.
  • Temperatūras kontrole ir svarīgs priekšnoteikums ilglaicīgai silto grīdu izmantošanai. Tas ļaus saglabāt optimālu temperatūru, jo straujas temperatūras izmaiņas var bojāt grīdas segumu. Precīza ieteicamā temperatūra ir jāizvēlas atbilstoši grīdas materiāla veidam. Lai noteiktu precīzu temperatūras diapazonu, kas piemērots konkrētajam grīdas segumam, aicinām iepazīties ar ražotāja norādījumiem.

Silto grīdu kopšana

  • Uz siltās grīdas sistēmas virsmas var uzkrāties putekļi un netīrumi, kas laika gaitā samazinās tās efektivitāti, tādēļ ir svarīgi tās regulāri kopt, izmantojot mīkstu slotu vai putekļu sūcēju.
  • Lai siltās grīdas kalpotu ilgāk, svarīgi regulāri veikt apkopi uzstādītajai sistēmai, kā arī profilaktiskas pārbaudes un ievērot ražotāja ieteikto apkopes grafiku. Pamanot darbības traucējumus silto grīdu sistēmai, svarīgi ir sazināties ar speciālistu, kas diagnosticēs problēmu un sniegs risinājumu.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām