Siltumsūknis

siltumsuknis_112x88.png

Siltumsūknis ir energoefektīvākais elektriskās apsildes veids, jo tas izmanto elektroenerģiju, lai apkārtējā vidē esošo siltumenerģiju pārvērstu mājsaimniecībā lietojamā siltumā. Šo siltumenerģiju var iegūt gan no gaisa, gan zemes. Salīdzinot ar pārējiem elektriskās apsildes veidiem, siltumsūknis ir 3 līdz 5 reizes efektīvāks – patērējot 1 kWh elektroenerģijas, šī iekārta spēj saražot pat 5 kWh siltuma.

Siltumsūkņi ir daudzfunkcionālas iekārtas, kas spēj sildīt ne tikai gaisu, bet arī ūdeni. Tāpat iekārtas ir pielāgotas darbam dažādos klimatiskajos apstākļos, ko apliecina to plašais pielietojums aukstajos Skandināvijas reģionos.

Gaiss-gaiss tipa siltumsūkņi

Gaiss-gaiss tipa siltumsūkņi ir izmaksu ziņā lētākais siltumsūkņu veids, kā arī to montāža ir salīdzinoši vienkārša. Sistēma sastāv no āra bloka, kas absorbē gaisā esošo siltumu, un iekštelpu bloka, kas uzsilda telpā esošo gaisu. Šis siltumsūkņa veids bez papildu pārbūves spēj nodrošināt arī dzesēšanas funkciju, tomēr jārēķinās, ka tas nebūs piemērots kā pamata apsildes veids visam mājoklim, jo iekārta nespēj nodrošināt vienmērīgu siltuma sadali visās telpās.

Gaiss-ūdens tipa siltumsūkņi

Gaiss-ūdens tipa siltumsūkņu izbūves process ir līdzīgs gaiss-gaiss siltumsūkņiem, kur ārpus ēkas jānovieto iekārtas ārējais bloks, bet atšķirībā no gaiss-gaiss siltumsūkņa šajā gadījumā iekārta silda nevis telpas gaisu, bet gan šķidro siltumnesēju, kas iegūto siltumu ļauj izmantot, piemēram, apsildāmo grīdu apsildei un karstā ūdens sagatavošanai. Ņemot vērā, ka šis siltumsūkņu veids izmanto gaisā esošo siltumu, tad šādu risinājumu ieteicams kombinēt ar kādu citu apkures veidu, piem., granulu katlu, lai nodrošinātu efektīvāku siltuma ieguvi brīžos, kad āra gaisa temperatūra nepārsniedz -15 °C.

Zemes siltumsūkņi

Zemes siltumsūknis ir efektīvākais siltumsūkņu veids, tomēr tā izbūve ir sarežģītāka un dārgāka salīdzinājumā ar gaisa siltumsūkņiem. Galvenais izmaksu sadārdzinājuma iemesls ir nepieciešamība zemē izbūvēt kolektora kontūru vai dziļurbumu, kas ļauj izmantot zemē akumulēto siltumu. Šī siltumsūkņa būtiskākā priekšrocība ir stabila darbība pie dažādām āra gaisa temperatūrām, jo zemes slāņos temperatūra saglabājas nemainīga visu gadu – aptuveni +6 °C –, kas gada griezumā ļauj nodrošināt augstāku iekārtas darbības efektivitāti. Lai apkures sezonā nodrošinātu vēl augstāku efektivitāti, var izmantot arī saules kolektorus papildus siltuma akumulēšanai zemē brīžos, kad vasarā veidojas siltuma pārpalikums.

Siltumsūkņu priekšrocības:

  • Nav degšanas procesa, kas to ekspluatāciju padara drošāku salīdzinājumā ar cita veida apsildes risinājumiem;
  • Iespēja ērti kontrolēt nepieciešamo apsildes temperatūru, kā arī pieejama attālinātā vadība;
  • Nav nepieciešams skurstenis vai atsevišķa telpa iekārtas un kurināmā novietošanai;
  • Risinājums pielāgojams dažādām platībām, sākot no vienas istabas līdz pat visai mājai;
  • Tiešā veidā nerada CO2 emisijas un izmanto atjaunīgo enerģiju.

Ienāc Elektrumveikals.lv un apskati pieejos siltumsūkņu modeļus.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām