Santehnikas izvēle

Jaucējkrāni

Ja nepieciešams iegādāties jaunu ūdens jaucējkrānu, izvēlieties energoefektīvu jaucējkrānu, kam ir samazināta ūdens plūsma (eco flow). Modernajos jaucējkrānos ir iestrādāti dažādi mehānismi, kas samazina ūdens patēriņu, piemēram, karstā ūdens taupīšanas funkcija – rokturis vienmēr atgriežas noklusējuma pozīcijā, lai, atverot ūdens padevi, sākotnēji tecētu remdens (vai pilnīgi auksts) ūdens, nevis uzreiz karsts, tādējādi novēršot to, ka, atkārtoti atverot ūdens padevi, ūdens temperatūra ir paaugstinājusies, patērējot papildu enerģiju.

Ūdens taupīšanas funkcija – rokturi nofiksējot konkrētā maksimālajā pozīcijā, iespējams arī iestatīt maksimālo ūdens plūsmu minūtē, kas iztek caur krānu u. tml.

Energoefektīvi jaucējkrāni var patērēt vien 5 litrus minūtē, savukārt standarta krāna caurplūde ir vidēji 10–12 litru minūtē. Ir arī ūdens jaucējkrāni ar ekopogu, kas atkarībā no jaucējkrāna modeļa samazina ūdens plūsmu par 10–40 %.

Savukārt termostata jaucējkrāni palīdz uzreiz iegūt nepieciešamo ūdens temperatūru, lieki netērējot ūdeni, – vienmēr tiek uzturēta konstanta ūdens temperatūra, neņemot vērā ienākošā aukstā un karstā ūdens temperatūras svārstības. Tādējādi iespējams standarta 22–24 °C vietā iestatīt 17 °C.

Jau kādu laiku piedāvājuma klāstā pieejami arī dažādi bezkontakta jaucējkrānu modeļi, kurus santehnikas ražotāji izstrādājuši, sekojot līdzi tehnoloģiju attīstībai un pasaules tendencēm.  Šie jaucējkrāni darbojas ar iebūvētu sensoru palīdzību – lai sāktu plūst ūdens, nepieciešams tikai tuvināt plaukstas jaucējkrāna iztekai. Tiklīdz plaukstas tiek novirzītas nost, ūdens padeve automātiski tiek pārtraukta, līdz ar to nekad neaizmirsīsies noslēgt ūdeni.

Ir iespējams uzlabot arī jau uzstādītu ūdens jaucējkrānu, pievienojot tam īpašu uzgali aeratoru. Kā tas darbojas? Ūdenim noteiktā ātrumā plūstot gar nelielām atverēm sistēmā, veidojas sūcējspēks, kas ūdenim pievieno gaisu, radot spēcīgu, burbuļojošu ūdens strūklu. Tādējādi iespējams samazināt ūdens patēriņu pat līdz 50 %, attiecīgi bez aeratora ūdens patēriņš ir vidēji 10 līdz 12 litru minūtē, bet ar aeratoru – 5 līdz 6 litri minūtē.

Šobrīd arvien vairāk jaucējkrānos aerators ir iestrādāts jau standartmehānismā. To var redzēt pēc ūdens strūklas – ja ūdens tek nevis kā caurspīdīgs strautiņš, bet saputojies un burbuļojošs, krānam ir aeratora funkcija.

Klozetpodi

Mājsaimniecībā liels ūdens daudzums tiek patērēts vannasistabās, labierīcībās, mazgājot rokas, veicot tīrīšanas darbus, kā arī klozetpoda skalojamās kastēs.

Ieteicams izvēlēties klozetpodu ar diviem ūdens skalošanas režīmiem jeb divām ūdens noskalošanas pogām – viena no tām parasti patērē divas reizes mazāk ūdens, tāpēc izmantojiet to pēc nepieciešamības, nespiežot lielo pogu.

Var arī klozetpoda ūdens skalojamajā kastē ievietot speciālu dozatoru, lai samazinātu ūdens daudzumu, kas tiek izmantots katrā ūdens nolaišanas reizē, ūdens līmeni iespējams noregulēt, piemēram, no 10 uz 5 litriem.

Savukārt, rūpējoties par vidi, aicinām pārskatīt tualetes tīrīšanas līdzekļu ieradumus, pārejot uz videi draudzīgākiem risinājumiem. Svarīgi ņemt vērā, ka spēcīgie ķīmiskie tīrīšanas līdzekļi iznīcina ne tikai baktērijas klozetpodā, bet arī labās baktērijas notekūdeņu attīrīšanas iekārtās.

Dušas

Ieteicams iegādāties dušas uzgali ar ūdens plūsmas samazinātāju, kā arī jaucējkrānu ar iebūvētu aeratoru, jo šāds uzgalis uz vienu litru ūdens iesūc trīs litrus gaisa, radot masējošas ūdens strūklas un ļaujot ērti noskaloties. Izmantojot standarta dušas jaucējkrānu, minūtes laikā var iztecēt 15–20 litru ūdens, savukārt pa efektīvu dušas jaucējkrānu – tikai 8 litri minūtē.

Ūdens zudumi rodas laikā, kamēr lietotājs noregulē sev vēlamo temperatūru, tādēļ, iegādājoties jaunu ūdens krānu, ieteicams izvēlēties jaucējkrānu ar termostatu, kas ļauj iestatīt un uzturēt vēlamo ūdens temperatūru visu mazgāšanās laiku.

Pēc iespējas izvēlieties un iegādājieties viegli kopjamas santehnikas virsmas. Piemēram, ieteicams izvēlēties dušas galvu ar silikona sprauslām, kas būs vieglāk notīrāmas.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām