Gludeklis - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

Labs gludeklis ātri uzkarst, optimāli sadala temperatūru, ir jaudīgs un piedāvā plašu funkciju klāstu. Gludināmo ierīču piedāvājumā ietilpst gludekļi bez tvaika padeves sausai gludināšanai, tvaika gludekļi, kas ir piemērotākie mājsaimniecībā, kā arī gludināšanas sistēmas, kas apvieno jaudīgu gludekli un tvaika ģeneratoru (noteiktiem modeļiem pieejams arī gludināmais dēlis) un ir piemērotas profesionālam lietojumam, bet noderēs arī lielākas ģimenes gadījumā, ja jāgludina bieži, daudz un tostarp arī biezi audumi.

Virsmas pārklājuma veids

Priekšrocības

Trūkumi

Alumīnijs

Pieejamākais cenas ziņā

Viegls

Nav pietiekami izturīgs pret deformāciju, skrāpējumiem.

Nerūsējošais tērauds

Izturīgs

Ilgi kalpo

Smagāks salīdzinājumā ar citiem materiāliem.

Ilgāk sakarst un sliktāk slīd nekā, piemēram, metālkeramika.

Keramika/metālkeramika

Labi slīd pa audumu, to nesaburzot.

Piemērots pat smalkiem audumiem - tie nepielīp pie karstās virsmas.

Trausls – var nolūzt daļa no pārklājuma, aizķeroties, piemēram, aiz pogas.

Virsmas bojājumu iespējamība, piemēram, skrāpējumi.

Teflons

Piemērots gan īpaši smalkiem audumiem, gan ikdienas apģērbam.

Visizturīgākie varianti ar lielisku slīdēšanu.

Viegli saskrāpējams, saskaroties ar metālu, jāuzmanās, gludinot pogu zonu.

  • Jo lielāks tilpums tvertnei, kurā pilda ūdeni, jo retāk ir jāatjauno šķidruma krājumi. Strādājot parastā režīmā, gludeklis vienā minūtē patērē 30–40 g ūdens, bet pastiprinātā – 100 g. Jāņem vērā, ka, izmantojot tvaika smidzināšanas funkciju, tvertne iztukšojas ļoti ātri, tādēļ jāpievērš uzmanība gludekļa tvertnes tilpumam, izvērtējot arī, cik bieži tiks izmantota tvaika funkcija.

Noderīgas funkcijas

  • Lielākajai daļai gludekļu modeļu ir pilienaptures sistēma (Anti Drop). Tā nodrošina, ka zemākas temperatūras gadījumā no virsmas sprauslām izplūst tikai tvaiks, nevis ūdens pilieni.
  • Aicinām pievērst uzmanību gludekļa aizsardzībai pret kaļķi, visērtāk izvēlēties gludekli ar pašattīrīšanās funkciju, kas kaļķakmens daļiņas izvada kopā ar tvaika strūklu.
  • Daļa gludekļu modeļu piedāvā arī vertikālās gludināšanas funkciju, kas ir īpaši noderīga laika ietaupījuma dēļ. Proti, var ātri izgludināt nelielas apģērba krunciņas, neizmantojot gludināmo dēli.
  • Automātiskās atslēgšanās funkcija var pasargāt mājokli no ugunsgrēka riska. Gludeklis, kas aprīkots ar šo funkciju, izslēgsies pats, ja tiks atstāts bez uzraudzības ilgāk par noteikto laiku.
  • Automātiskā tvaika padeve, kas atkarīga no gludekļa sasniegtās temperatūras. Šī funkcija nodrošina regulāru tvaika izplūdi, lai mitrinātu audumu un to būtu vieglāk gludināt.
  • Ir modeļi, kas aprīkoti ar manuāli regulējamu tvaika funkciju, sniedzot iespēju izmantot to pēc nepieciešamības, kā arī iestatīt atbilstošo tvaika apjomu, piemēram, palielinot to bieziem un stipri saburzītiem audumiem, lai atvieglotu gludināšanu.
  • Arī gludekļu tehnoloģijas tiek attīstītas, un šobrīd ir pieejami modeļi ar iestrādātiem sensoriem, kas atpazīst audumu un gludekli uzkarsē līdz atbilstošai temperatūrai, novēršot jebkādu apģērba bojāšanas risku. Ir arī sistēmas, kas aprīkotas ar viedajām tehnoloģijām – kameru un mākslīgo intelektu, padarot gludināšanu īpaši modernu, ātru un vieglu.

Lietošana

  • Ieteicams gludināt nedaudz mitru veļu, tādējādi samazinot elektrības patēriņu un atvieglojot gludināšanu.
  • Izmantojot tvaika gludekli, rezervuārā ieteicams iepildīt ūdeni pirms ieslēgšanas, kā arī izmantot filtrētu ūdeni, pretējā gadījumā var rasties aizsērējums gludekļa atverēs, radot papildu enerģijas nepieciešamību.
  • Nedrīkst izmantot metāliskus priekšmetus, jo var tikt sabojāta virsma, tālāk radot rūsēšanas risku.
  • Pēc gludekļa izmantošanas ūdens no rezervuāra jāizlej, papildu mitrums no virsmas jānoslauka ar mīkstu, sausu drānu un gludeklis jānovieto vertikālā stāvoklī.

Kopšana

  • Ja nepieciešams notīrīt gludekļa virsmu, iesakām izmantot sodas vai galda sāls un citronskābes maisījumu, izveidojot pastu. Tajā iemērc tīru baltu drānu un notīra virsmu, pēc tam to noslauka ar mitru baltu drānu.
  • Ja pie virsmas piekusušas plastmasas daļiņas, uzreiz jāizslēdz un jāatdzesē gludeklis. Pēc tam nepieciešams sekls trauks/panna, kuru piepilda ar ledus kubiņiem, uz tiem liek gludekli, atstāj 5–10 minūtes, līdz traips sacietē un to var noņemt ar neasu plastmasas/koka nazi. Pēc tam virsma jānotīra ar jau minēto sāls vai sodas un citronskābes maisījumu.
  • Ja šīs plastmasas daļiņas gludināšanas laikā nokļūst uz apģērba, audumu var ievietot saldētavā, pēc tam tās noņem ar plastmasas nazi vai citu neasu priekšmetu, tomēr jārēķinās, ka tas nebūs tik ātri un daļa traipa var saglabāties.
  • Lai pasargātu gludekli un līdz ar to arī apģērbu no iepriekšminētiem bojājumiem, gludināšanas laikā jāizvairās no pieskaršanās metāla rāvējslēdzējiem, āķīšiem, apģērba aplikācijām.
  • Gludeklis pēc izslēgšanas vienmēr jānovieto vertikālā, nevis horizontālā stāvoklī.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām