Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā ikdienā rūpēties par ledusskapi, lai tas kalpotu ilgāk un energoefektīvāk?

12. decembrī, 2017.

Ir grūti iedomāties māju vai dzīvokli mūsdienās, kas iztiktu bez ledusskapja. Tomēr, cik bieži mēs veicam tā apkopi vai aizdomājamies par tā elektroenerģijas patēriņu? Elektrum Energoefektivitātes centrs aicina pievērst uzmanību ledusskapja kopšanas un efektīvas lietošanas ieteikumiem.

Ledusskapja elektroenerģijas patēriņu būtiski ietekmē trīs faktori:

  1. Ledusskapī iestatītā temperatūra. Ledusskapī iestatiet temperatūru +5 °C, savukārt saldētavā -18 °C. Par katru lieki pazeminātu grādu ledusskapja elektroenerģijas patēriņš palielinās par 5 %. Ja ledusskapim ir temperatūras regulators bez konkrētām temperatūras norādēm, tad iestatīto temperatūru var pārbaudīt, ledusskapī ievietojot šādām temperatūrām piemērotu termometru. Temperatūru ieteicams mērīt vidējā plauktā, jo tajā aptuveni būs iestatītā temperatūra, augšējā plauktā būs augstāka temperatūra, bet apakšējā plauktā – zemāka. Īpaši energoefektīvi ir ledusskapji ar iespēju regulēt temperatūru atsevišķi atdzesēto produktu tilpnē un saldētavā.
  2. Ledusskapja aizpildījums ar produktiem. Lai lieki netērētu elektrību, ledusskapi ieteicams aizpildīt par vismaz 60 %, bet ne vairāk par 90 %. Produktus nedrīkst piespiest pie ledusskapja aizmugurējās sienas un aizklāt ventilācijas atveres un sensorus ar tiem, kā arī produkti nedrīkst savstarpēji saskarties, lai nodrošinātu pareizu gaisa cirkulāciju.
  3. Ledusskapja novietojums. Ledusskapis jānovieto atstatus no siltuma avotiem – radiatora, plīts  u. c. ierīcēm, kas darbojoties izdala siltumu, kā arī no tiešiem saules stariem. Ja nepieciešams, var izmantot izolējošu plāksni. Tāpat ledusskapi nav ieteicams novietot pārāk tuvu sienai, telpas stūrī vai nišā, jo netiks nodrošināta gaisa cirkulācija un palielināsies elektroenerģijas patēriņš. Ledusskapim apkārt jābūt 5–10 cm brīvai vietai gaisa cirkulācijai. Ledusskapja elektroenerģijas patēriņu var arī samazināt, to novietojot vēsākā vietā, piemēram, priekšnamā, bet jāatceras, ka katram modelim ir atšķirīga ekspluatācijā pieļaujamā minimālā apkārtējās vides temperatūra, piemēram, +10 °C vai +16 °C. Šī informācija ir norādīta ierīces lietošanas instrukcijā. Jāatceras, ka virtuves mēbelēs drīkst iebūvēt tikai tam paredzētu ledusskapi. Iebūvējot brīvi stāvošu ledusskapi, elektroenerģijas patēriņš nesamērīgi palielināsies. Savukārt iegādājoties jaunu ledusskapi, jāatceras, ka iebūvēšanai paredzētiem ledusskapjiem ir par aptuveni 20 % lielāks elektrības patēriņš nekā brīvi stāvošām ierīcēm.

Durvju aizvēršana

Ledusskapja durvis neviriniet pārāk bieži un neatstājiet ilgstoši vaļā. Pretējā gadījumā ledusskapī ieplūdīs siltais gaiss, radot nepieciešamību atkal pazemināt temperatūru. Pārbaudiet, vai nekas netraucē ledusskapja durvīm pilnībā aizvērties. Daudzas iekārtas ir aprīkotas ar trauksmes funkciju, kas signalizē, ja durvis nav aizvērušās. Tāpat pārbaudiet, cik blīvi noslēdzas ledusskapja durvis. Ja ledusskapja durvīs iespiestu papīra lapu ir grūti izvilkt – viss ir kārtībā. Ja lapa no durvīm izslīd, tas nozīmē, ka durvis hermētiski nenoslēdzas un aukstais gaiss plūst ārā, un ledusskapim jāpatērē papildus elektroenerģija, lai nodrošinātu iestatīto temperatūru. Tādēļ regulāri jānotīra durvju blīvgumijas vai, ja tās ir bojātas – jānomaina.

Pārtikas uzglabāšana

Pārtiku uzglabājiet noslēgtos traukos vai iesaiņojiet to. Tā ilgāk pārtika saglabāsies svaiga, un ledusskapī neradīsies nevēlams mitrums un aromāts. Tāpat ledusskapī nelieciet karstus produktus, jo tvaiks veicina apledojuma veidošanos ledusskapja dzesētājā, tādējādi palielinot elektroenerģijas patēriņu. Produktus, kurus paredzēts sasaldēt, pirms ievietošanas saldētavā ieteicams atdzesēt (ievietot atdzesēto produktu tilpnes apakšējā plauktā) un hermētiski iepakot, lai izvairītos no sarmas saldētavas kamerā.

Produktu izvietojums

Ja pārtikas produkti ledusskapī netiek izvietoti pa ledusskapja plauktiem, bet salikti pēc nejaušības principa – dārzeņi blakus gaļai, augļi blakus piena produktiem, tas veicinās baktēriju vairošanos un ātrāku pārtikas produktu bojāšanos. Tāpēc piena produktus ieteicams novietot atsevišķā plauktā, svaigu gaļu ieteicams uzglabāt atvilktnē.

Ledusskapja augšējais un vidējais plaukts ir piemērots piena produktu, olu, šķiņķa, kā arī produktu, kuri pēc atvēršanas jāuzglabā ledusskapī, uzglabāšanai. Nodalījumos, kas izvietoti ledusskapja durvīs, temperatūra ir nedaudz augstāka, tāpēc tajos var uzglabāt pienu, ūdeni, dzērienus. Jāatceras, ka durvju nodalījumos nedrīkst ievietot daudz pārāk smagu produktu, jo to svars var kavēt durvju pilnīgu aizvēršanos.

Ledusskapja kopšanas ABC

  1. Pirms tīrīšanas atvienojiet ledusskapi no elektrotīkla!
  2. Atsaldējiet un izvēdiniet ledusskapi un saldētavu ne retāk kā reizi gadā, jo katrs ledus centimetrs saldētavā palielina elektroenerģijas patēriņu aptuveni par 10 %.
  3. Notīriet durvju blīvgumijas.
  4. Notīriet putekļus no kondensācijas caurulītēm vai plāksnes ledusskapja aizmugurē vismaz reizi ceturksnī – tie aizkavē dzesēšanu.
  5. Noslaukiet putekļus no ledusskapja.
  6. Izslaukiet ledusskapja iekšpusi, notīriet plauktus un nodalījumus, iztīriet kondensāta novades atveri iekšējās sienas lejas daļā.
  7. Pēc tīrīšanas izslaukiet ledusskapi sausu un kādu brīdi atstājiet vaļā, lai tas izvēdinās.
  8. Ja nepieciešams atbrīvoties no nevēlamas smakas ledusskapī, to var novērst:

- ievietojot trauku, kurā iebērta svaigi malta kafija;

- ievietojot pāris aktīvās ogles gabaliņus;

- ievietojot mazā trauciņā iebērtu rupjo sāli;

- ievietojot uz pusēm pārgrieztu citronu vai sīpolu;

- notīrot iekšējās sieniņas ar etiķa šķīdumu (atšķaidītu ar ūdeni 50/50);

- izmazgājot ledusskapi ar sodas ūdeni un pēc tam atstājot atvērtu trauku ar sodu, kuru maina ik pēc 3 mēnešiem;

- sarežģītākajos gadījumos, kad ledusskapis izmazgāts, bet smaka joprojām paliek – notīrot iekšējās sienas ar salmiaka spirtu un visu dienu atstājot atvērtas durvis.