Atpakaļ uz visiem jaunumiem

Kā mājoklis “darbojas” naktī jeb kā samazināt elektroenerģijas patēriņu naktī?

09. februārī, 2016.

Lai apzinātu mājokļa elektroenerģijas patēriņu naktī, veicām divu identisku dzīvokļu salīdzināšanas eksperimentu, uzstādot energomonitorus. Izvirzītais mērķis – noskaidrot un samazināt nakts patēriņu jeb StandBy režīmu.

Izvēlējāmies divus 80. gados būvētus specprojekta dzīvokļus ar identisku plānojumu – abos dzīvokļos ir trīs izolētas istabas, centrālā apkure un ūdensapgāde, kā arī dzīvokļi atrodas daudzdzīvokļu nama pirmajā stāvā. Vienīgā atšķirība – viens dzīvoklis atrodas Talsu novada Vandzenē, savukārt otrs īpašums Mārupes novada Tīrainē.

Pēc energomonitoru uzstādīšanas secinājām, ka abos dzīvokļos naktī elektroierīces patērē 100 W elektrisko jaudu. Elektroenerģijas patēriņa monitoringam abos dzīvokļos izmantojām Apvienotajā Karalistē (UK) ražotus energomonitorus. Vandzenes dzīvoklī izmantojām Current Cost EnviR NetSmart energomonitoru, savukārt Tīraines īpašumā OWL Intuition energomonitoru. 

Veicot patēriņa optimizāciju, gaidstāves  jeb StandBy režīma elektrisko jaudu Tīrainē samazinājām līdz 32 W, savukārt Vandzenē līdz 43 W pie nosacījuma, ka šajā laikā abos dzīvokļos nedarbojas ledusskapis.

Kas ir tas, kas dod šos pāris desmitus vatu? Tīraines dzīvoklī bezvadu rūteris, energomonitors un nakts gaismeklis, savukārt Vandzenes mājoklī interneta DSL modems, bezvadu rūteris un energomonitors. 

Lai rastu elektroenerģijas samazinājumu, optimizējām vairāku elektroierīču darbību. Elektroierīču saraksts gaidstāves režīmā izveidojās diezgan plašs – mikroviļņu krāsns, televizors (TV), satelītuztvērējs (SAT), audio/radio uztvērējs, zemo frekvenču skaļrunis jeb subvūferis, papildus LAN komutators, dators, printeris, monitors, skaļruņi un nepārtrauktās barošanas avots jeb UPS (Uninterrupted Power Source) ar tukšu bateriju.

logi.png

Visu šo elektroierīču darbību gaidstāves režīmā optimizējām, izmantojot vienkāršu pagarinātāju ar slēdzi, kurš ir ērti izslēdzams pirms ilgstošas elektroiekārtu neizmantošanas, piemēram, nakts. Protams, UPS-im nomainītas jaunas baterijas, tādējādi gaidstāves patēriņš vairs nav tik liels.

Veicot ierīču darbības izvērtējumu, šajā pētījumā ieguvām patēriņa samazinājumu vidēji par 20 kWh mēnesī  vai 10 % no elektroenerģijas patēriņa. 

Patēriņa samazināšanā nav jāiegulda lieli resursi: iepriekšējos gados nopirktās elektroierīces, kuras gaidstāves režīmā patērē elektroenerģiju (televizori, dekoderi, satelītuztvērēji, sadzīves tehnika ar elektronisku vadību utt.), jāizslēdz ar ierīces slēdzi (ieslēgt/izslēgt) vai to kontaktspraudņi jāatvieno no kontaktligzdas. Ja vairākas šādas ierīces atrodas blakus (televizors, satelītuztvērējs utt.), tās ērti atslēgt, izmantojot pagarinātāju ar slēdzi. 

Jāatceras, ka šis ir tikai viens no veidiem, kā optimizēt elektroenerģijas patēriņu. Mājsaimniecībās ir atšķirīgs elektroierīču klāsts, kā arī to lietošanas paradumi. 

Iespējams, ka citā mājoklī lielāku elektroenerģijas patēriņa samazinājumu varēs iegūt, piemēram, pilnveidojot televizora izmantošanas paradumus vai mainot temperatūras iestatījumus tilpuma ūdens sildītājam, vai veicot ledusskapja nomaiņu.