Saldētava - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

Saldētavu veidi, to plusi un mīnusi

  • Pirms saldētavas iegādes nepieciešams izvērtēt, kurtiks novietota, cik daudz vietas ir šajā telpā.
  • Būtiska ir arī telpas temperatūra, jo katrai saldētavai ir noteikta klimata klase, kas norāda, kādā telpas temperatūrā tā darbosies efektīvi. Aicinām iepazīties ar ražotāja norādēm un lietošanas instrukciju.
  • Izvērtējot saldētavas ietilpību, jāņem vērā – jo vairāk cilvēku ģimenē un jo lielāku produktu daudzums plānots saldēt, jo lielāka tilpuma saldētava ir nepieciešama, līdz pat 400 l. Plānojot saldēt vien nedaudz ogu vai sēņu, ieteicams izvēlēties mazāku saldētavu ar 80–100 l tilpumu.
  • Izvēloties saldētavu, jāpievērš uzmanība šādiem aspektiem: jaudai (cik kg svaigas pārtikas tā spēj sasaldēt 24 h laikā) un saldēšanas klasei (norādīts energomarķējumā, tehniskajā specifikācijā).
  • Jo vairāk produktu plānots sasaldēt, jo ietilpīgāka saldētava nepieciešama, tādējādi saldēšanas jaudai ir jābūt lielākai. Piemēram, četru cilvēku ģimenei pietiekama būs saldētava ar jaudu 5-8 kg/24 h.
  • Jāņem vērā, ka saldētava ir elektroierīce, kas atšķirībā no plīts vai veļas mazgājamās mašīnas darbojas nepārtraukti, tādēļ ir sevišķi svarīgi pievērst uzmanību, cik daudz elektrības patērēs izvēlētā saldētava jeb kāds ir prognozētais elektrības patēriņš (kWh/gadā), kas norādīts energomarķējumā.

Horizontālā (lādes tipa)

Vertikālā

Kopējs nodalījums, parasti komplektācijā ar vienu vai vairākiem iekšējiem groziem, atverama no augšpuses.

Gluži kā ledusskapī produktus uzglabā atsevišķos nodalījumos, atvilktnēs un plauktos, atverama no priekšpuses.

Priekšrocības

Trūkumi

Priekšrocības

Trūkumi

Lielāka ietilpība, piemērota liela apjoma pārtikas produktu, piemēram, medījuma, saldēšanai un uzglabāšanai.

Patērē mazāk elektrības.

Konstanta temperatūra (nav pašatkausēšanas funkcijas un īslaicīgi paaugstinās temperatūra), tādējādi mazāka iespēja, ka produktiem radīsies saldēšanas apdegumi temperatūras izmaiņu dēļ.

Ilgāk saglabā sasaldētu pārtiku arī strāvas pārtraukuma gadījumā.

Aizņem vairāk vietas, nepieciešams piemeklēt vietu telpā, lai varētu to atvērt no augšpuses.

Par spīti iekarināmajiem groziem būs grūtāk organizējama, īpaši, ja saldēsiet pārtiku nelielos iepakojumos.

Nav pašatkausēšanas funkcijas, tā jāveic manuāli, kas var būt neērti (saldētava jāiztukšo) un laikietilpīgi.

Aizņem mazāk vietas, vieglāk organizēt produktus, vairāki nodalījumi, atvilktnes, tāpēc labi pārskatāma.

Piemērota mazāku un kompaktāku produktu saldēšanai, piemēram, ogu, sēņu, pākšaugu, sagrieztu dārzeņu, nelielas gaļas vai zivs porcijām u. c.

Produktiem piekļūt ir viegli.

Saderēs ar tādas pašas krāsas ledusskapi un savu parametru dēļ neaizņems daudz vietas pat kompaktā virtuvē.

Saldētavā ar durvju nodalījumiem ir grūtāk saglabāt konstantu temperatūru visā saldētavas tilpnē, jo durvju nodalījumā tā var atšķirties.

Ieteikumi par papildu funkcijām

  • Ne visi saldētavu modeļi ir aprīkoti ar apgaismojumu, dažiem modeļiem ir paredzēta vieta, kur var ierīkot apgaismojumu.
  • Lai nenāktos bieži veikt manuālu atkausēšanu, vislabāk izvēlēties saldētavu ar "No frost" funkciju, kas nozīmē, ka saldētavā tiek nodrošināta optimāla ventilācija, samazināts mitruma daudzums un pilnībā novērsta ledus veidošanās, tomēr arī šajā gadījumā reizi gadā vai atbilstoši instrukcijai tā jāiztukšo un jāiztīra, atvienojot no strāvas.
  • Izvēloties saldētavu ar ātrās saldēšanas funkciju, saldētavā tikko ievietoti produkti tiks sasaldēti ātri, nodrošinot augstu produktu kvalitāti, saglabājot uzturvielas un vitamīnus, uzglabājot tos arī ilgāku laiku.
  • Saldētavām ir pieejami trīs vadības tipi: elektroniskais, mehāniskais un sensoru. Elektroniskais tips ļauj režīmus iestatīt ar pogu palīdzību, mehāniskais – ar kloķiem, sensoru – ar pieskārieniem.
  • Savukārt displejs attēlo informāciju par ierīces uzstādījumiem un temperatūru, un tas var būt izvietots gan saldētavas iekšpusē, gan uz durvīm. Ja displejs ir apvienots kopā ar elektronisko vadības paneli, ir īpaši ērti pārvaldīt saldētavas iestatījumus un sekot līdzi temperatūrai.

Lietošana

  • Jāatceras, ka tikko nopirktu saldētavu pēc novietošanas paredzētajā vietā uzreiz ieslēgt nedrīkst. Jānogaida vismaz četras stundas, un pēc saldētavas ieslēgšanas ir jānogaida vēl dažas stundas, lai tiktu sasniegta nepieciešamā temperatūra, un tikai tad ar nelieliem laika intervāliem drīkst ievietot tajā sasaldēšanai paredzētos produktus. Papildu informāciju par konkrētās saldētavas izmantošanu skatiet tās lietošanas instrukcijā.
  • Saldētavā jāiestata optimāla temperatūra –18 ˚C (vienlaikus aicinām skatīt ražotāja norādes lietošanas instrukcijā), jo katrs lieki pazemināts grāds palielina enerģijas patēriņu par aptuveni 5 %
  • Saldētavas kameru nav ieteicams pilnībā aizpildīt, bet atstāt brīvu vietu, kur cirkulēt gaisam.
  • Rūpīga pārtikas produktu iesaiņošana palīdz samazināt mitruma zudumu un novērst saldēšanas apdegumu iespējamību.
  • Saldētavas durvis/vāku jācenšas virināt pēc iespējas retāk un neatstāt ilgstoši vaļā. Pretējā gadījumā saldētavā ieplūdīs siltais gaiss, radot nepieciešamību atkal pazemināt temperatūru, kas palielinās elektrības patēriņu.
  • Pirms negaisa vai paredzamiem strāvas pārrāvumiem ieteicams saldētavu jau laikus izslēgt. Īpaši tad, ja tā aprīkota ar elektronisko displeju un pogām, jo tieši elektronika ir jutīga pret strāvas pārrāvumiem. Saldētavā esošie produkti vēl kādu laiku uztur aukstumu arī tad, ja tā ir izslēgta. Ražotāji norāda, ka pēc saldētavas izslēgšanas produkti saglabājas sasaluši aptuveni 24 stundas, tomēr dažādi testi liecina, ka uz to nevajadzētu pilnībā paļauties, īpaši vertikālo saldētavu gadījumā.

Kopšana

Skatīt augstāk - ledusskapja kopšanas ieteikumus.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām