Ko būtiski ņemt vērā, pārejot uz atjaunīgajiem energoresursiem?

Enerģijas uzkrāšana

Lai AER iekļaušanu kopējā enerģijas sistēmā padarītu elastīgāku, nepieciešami dažādi inovatīvi risinājumi. Jau šobrīd diezgan plaši izmanto enerģijas akumulācijas iespējas. Ir iespēja akumulēt gan elektroenerģiju, gan siltumenerģiju.

Pašlaik lielākās elektroenerģijas rezerves tiek uzkrātas tieši HES rezervuāros, kā arī hidroakumulācijas elektrostacijās (HAES). HAES darbojas līdzīgi kā HES, papildus ūdeni pārsūknējot no apakšējā rezervuāra uz augšējo. Lai enerģijas sistēmās labāk integrētu saules un vēja enerģiju, hidroakumulācijas iespējas nederēs. Pagaidām elektroenerģija tiek uzkrāta akumulatoros. Lai gan tie ātri zaudē savu maksimālo enerģijas uzkrāšanas kapacitāti, tie arvien tiek uzlaboti.

Bez akumulatoriem un enerģijas akumulācijas ūdens rezervuāros tiek meklēti arī citi risinājumi enerģijas uzkrāšanai – gan īstermiņa, gan ilgtermiņa. Tādas enerģijas uzkrāšanas tehnoloģijas kā saspiestā gaisa uzkrāšana, ūdeņraža iegūšana, izmantojot atjaunīgo enerģiju, un enerģijas uzkrāšana dažādās mājsaimniecības elektroierīcēs, tostarp elektroauto, jau tiek pētītas kā potenciāli izmantojamas nākotnē. Pagaidām šīs tehnoloģijas vēl nav ieviestas praktiskā lietošanā. Enerģijas akumulācijas iespējas ir svarīgas gan komerciālajā enerģijas ražošanā, gan enerģijas ražošanā pašpatēriņam.

Enerģijas kopienas

Šobrīd visbiežāk izmantotais risinājums pāri palikušās enerģijas izmatošanai, it īpaši mājsaimniecībās, ir nodošana tīklā. Ja tuvumā atrodas vairākas mājsaimniecības vai mājsaimniecības un uzņēmumi, kas paši ģenerē savu enerģiju, var apvienoties vienā enerģijas kopienā. Enerģijas kopiena ir organizēta iedzīvotāju grupa, kas veic pasākumus savas tuvākās apkārtnes virzībai uz tīras enerģijas ražošanu un izmantošanu, kas nebalstās uz peļņas gūšanu. Enerģijas ražošanas mērogam nav ierobežota izmēra – sākot ar dažiem saules paneļiem un beidzot ar vēja parku. Enerģijas kopienas visbiežāk apvieno kādas pilsētas, pašvaldības kvartāla vai ielas iedzīvotājus.

Galvenais enerģijas kopienu mērķis ir veicināt atjaunīgās enerģijas izmantošanu konkrētās vietas (ciema, mazpilsētas vai pilsētas) apkārtnē, apkārtējās vides saglabāšanu un ekonomiskā potenciāla stiprināšanu. Enerģijas kopienas vieno būtība, ka uz vietas saražoto enerģiju primāri izmanto vietējie iedzīvotāji. Piemēram, ja uz daudzdzīvokļu mājas ir uzstādīti saules paneļi, tad vispirms saražotā enerģija tiek izmantota koplietošanas ēkās, tad to izmanto esošās mājas dzīvokļu īpašnieki. Ja joprojām visa saražotā elektroenerģija nav izmantota, to novada citām tuvākajām mājām vai nodod tīklā.

Viedās tehnoloģijas

Lai vēl efektīvāk izmantotu saražoto elektroenerģiju, svarīgi izmantot arī viedās tehnoloģijas.

Ieviestās viedās tehnoloģijas var būt tik vienkāršas kā hibrīdtehnoloģiju (divu vai vairāk AER tehnoloģiju izmantošana vienkopus), akumulācijas vai uzlādes iekārtu uzstādīšana un sinhronizēšana līdz pat tik sarežģītām sistēmām, kas kontrolē visu iekārtu patēriņu ēkās, vai aptuveni aprēķina no AER saražotās enerģijas apjomus pēc laika prognozēm. Atjaunīgās enerģijas kontekstā nozīmīgākās būs tieši pēdējās.

Paredzot atjaunīgās enerģijas apjomus, ir lielākas iespējas to izmantot pilnībā, samazinot enerģijas zudumus.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām