Cepeškrāsns - izvēle, lietošana un kopšana

Izvēle

  • Ieteicams iegādāties elektrisko cepeškrāsni ar augstāku energoefektivitātes klasi, jo tā patērēs mazāk elektrības un tās darbības kvalitāte būs labāka.
  • Iesakām izvēlēties cepeškrāsni atbilstoši ģimenes vajadzībām – virtuves mēbelēs iebūvētu, uz virsmas novietojamu, brīvi stāvošu vai kombinētu elektrisko plīti ar cepeškrāsni.
  • Atbilstoši ģimenes vajadzībām ir iespējams iegādāties dažāda tilpuma elektriskās cepeškrāsnis, mazākas līdz 50–59 litriem, lielākas – no 70 litriem. Izvēloties cepeškrāsni, nepieciešams izvērtēt ne tikai telpu, kurā paredzēts to ievietot, bet arī to, cik bieži un kādā apjomā plānots tajā gatavot.
  • Arvien lielāku popularitāti gūst mazās cepeškrāsnis, kuras var novietot gandrīz jebkurā vietā virtuvē – šāds risinājums sevišķi piemērots, ja cepeškrāsns tiek izmantota reti un nelielai maltītei, mazāka tilpuma krāsns sasniegs nepieciešamo temperatūru ātrāk, patērējot mazāk elektrības.
  • Lai samazinātu kopējo elektrības patēriņu, īpaši ieteicams izvēlēties cepeškrāsni ar konvekcijas jeb karstā gaisa režīmu, kas sniedz iespēju pagatavot maltīti ātri un efektīvi – ar ventilatoru uzkarsētais gaiss tiek vienmērīgi izkliedēts pa visu cepeškrāsni, patērējot mazāk enerģijas.
  • Vairums cepeškrāšņu modeļu aprīkoti arī ar tvaika funkciju, kas īpaši noder veselīga dzīvesveida piekritējiem, jo, izmantojot šo funkciju, tiek ne vien saglabāta produkta uzturvērtība, bet arī uzlabota garša un tekstūra – sulīgums iekšpusē, kraukšķīgums ārpusē.
  • Arvien vairāk ražotāju piedāvā cepeškrāsnis ar pašattīrīšanās funkciju. Ja cepeškrāsns kopšana sagādā problēmas, tad šāda funkcija cepeškrāsnī būtiski atvieglos ikdienas uzturēšanu.

Pieejamas trīs galvenās pašattīrīšanas funkcijas:

  1. pirolīze – pirolīzes procesā aptuveni 500 ˚C temperatūrā visi netīrumi un tauki tiek pārvērsti smalkos pelnos, pēc tam atliek tikai cepeškrāsni izslaucīt ar mitru drāniņu;
  2. katalīze – ierīcēm ir īpašas katalītiskās sienas vai pārklājums, un funkcijas darbināšanas laikā tauki un netīrumi tiek mīkstināti vai sadedzināti;
  3. hidrolīze jeb tīrīšana ar tvaiku – videi draudzīgs un vienkāršs veids, kā tīrīt cepeškrāsni bez jebkādām ķīmiskām vielām. Viss, kas nepieciešams, – jāuzpilda tvertne ar ūdeni un pēc tam jāieslēdz atbilstošā programma. Šis režīms ir ekonomiskāks, salīdzinot ar pirolīzi un katalīzi, kur nepieciešama augsta temperatūra, līdz ar to tiek patērēts vairāk enerģijas.
  • Izvērtējot visus aspektus, jāizvēlas savām vajadzībām piemērotākais, paturot prātā, ka tīrīšanas metode nav noteicošais faktors, izvēloties cepeškrāsni, būtiskāk ir pievērst uzmanību vienmērīga karstuma un ēdiena gatavošanas kontroles nodrošināšanai.

Lietošana

Populārākie gatavošanas režīmi un to skaidrojumi:

Abpusējas cepšanas režīms.png

Abpusējas cepšanas režīms.

Tiek izmantots gan augšējais, gan apakšējais sildelements. Režīms piemērots dažādu tradicionālu ēdienu pagatavošanai.

Apakšējais cepšanas režīms.png

Apakšējais cepšanas režīms. Paredzēts ēdieniem, kam nepieciešams vairāk apcept tieši apakšu, piemēram, svaigo kūku pamatnēm. Šajā režīmā kūkas apakšdaļa neizmirkst.

Grila režīms.png

Grila režīms. Paredzēts ēdienu apbrūnināšanai, lai padarītu to virsmu kraukšķīgu, piemēram, karstmaizīšu pagatavošanai.

Apakšējais cepšanas režīms kopā ar grilēšanas funkciju.png

Apakšējais cepšanas režīms kopā ar grilēšanas funkciju. Piemērots ēdienu gatavošanai, kam nepieciešams apcept apakšu un apbrūnināt augšu, piemēram, pīrāgu, kraukšķīgas picas pagatavošanai.

Grila režīms ar ventilatora funkciju.png

Grila režīms ar ventilatora funkciju.

Ar ventilatora palīdzību karstais gaiss nodrošina vienmērīgu maltītes pagatavošanu, vienlaikus apbrūninot un padarot kraukšķīgu tā virspusi.

Karstā gaisa režīms, izmantojot augšējo un apakšējo sildelementu kombinācijā ar ventilatoru.png

Karstā gaisa režīms, izmantojot augšējo un apakšējo sildelementu kombinācijā ar ventilatoru.

Tiek nodrošināta vienmērīga produktu cepšana no augšas un apakšas. Iespējama produktu cepšana divos līmeņos. Uzstādot termostatu uz 0, var izmantot kā atkausēšanas režīmu.

Konvekcijas jeb karstā gaisa režīms.png

Konvekcijas jeb karstā gaisa režīms, izmantojot gredzenveida karsēšanas elementu un ventilatoru.

Karstums tiek vienmērīgi izkliedēts pa visu cepeškrāsni, tādējādi maltīte tiek pagatavota vienmērīgi no visām pusēm un tiek paātrināts arī gatavošanas process. Režīms piemērots vairāku ēdienu gatavošanai vienlaicīgi (līdz pat trim līmeņiem) pie nosacījuma, ka sakrīt visu ēdienu gatavošanas temperatūras. Režīmu var izmantot produktu atkausēšanai, iestatot temperatūru uz 0.

Kas vēl jāņem vērā, izmantojot cepeškrāsni:

  • Gatavošanas laikā pēc iespējas retāk jāatver cepeškrāsns durvis, jo, katru reizi atverot durvis, krāsns iekšējā temperatūra krītas, pēc tam būs nepieciešams patērēt papildu enerģiju, lai sasniegtu līdzšinējo temperatūru.
  • Iespēju robežās gatavot vairākus ēdienus vienlaikus dažādos cepeškrāsns līmeņos.
  • Svarīgi izmantot cepeškrāsns iespējas atbilstoši konkrētajam ēdienam, piemēram, apakšējās cepšanas/karsēšanas režīms ir piemērots ēdieniem, kam nepieciešams vairāk apcept tieši pamatni (pica, atsevišķas kūkas), abpusējais cepšanas/karsēšanas režīms piemērots tradicionālo ēdienu pagatavošanai, savukārt augšējais cepšanas/karsēšanas režīms paredzēts ēdieniem, ko nepieciešams apbrūnināt, piemēram, sacepumiem.
  • Lai samazinātu elektrības patēriņu, ieteicams nesildīt cepeškrāsni pirms maltītes gatavošanas, ja vien tas nav īpaši norādīts atbilstošajā receptē.
  • Ja iespējams, ieteicams gatavot maltīti, izmantojot konvekcijas režīmu. Izmantojot šo režīmu, receptē norādīto gatavošanas temperatūru var samazināt par 20 °C (ievērojot maltītes specifiku, precīzas norādes ieteicams skatīt elektroierīces lietošanas instrukcijā). Zemāka temperatūra nozīmē mazāku elektrības patēriņu.
  • Savukārt, pēc iespējas izmantojot tvaika funkciju, ēdiens tiks pagatavots par 20–30 % ātrāk nekā ar tradicionālo režīmu – patērējot mazāk enerģijas, turklāt labāk saglabājot uzturvērtību.
  • Lai samazinātu elektrības patēriņu, cepeškrāsni ieteicams izslēgt 10–15 minūtes pirms ēdiena gatavošanas beigām, neatverot tās durvis, jo siltums tajā vēl saglabāsies.
  • Svarīgi pārliecināties, vai cepeškrāsns durvis cieši noslēdzas, vai nav jānomaina blīvgumijas un durvju mehānismi, lai siltums neizplūstu no cepeškrāsns un lieki netērētu elektrību iestatītās temperatūras uzturēšanai.

Kopšana

  • Cepeškrāsns tīrīšana nav vieglākais no mājsaimniecības darbiem, iespējams, tādēļ arvien vairāk ražotāju piedāvā cepeškrāsnis ar pašattīrīšanās funkciju. Svarīgi ievērot, ka šādām cepeškrāsnīm nedrīkst izmantot sadzīves ķīmiju, speciālos tīrīšanas līdzekļus, jo tie var sabojāt krāsns emaljas pārklājumu.
  • Neatkarīgi no cepeškrāsns pašattīrīšanās funkcijas izmantošanas vai manuālas tīrīšanas, vienmēr pirms cepeškrāsns iekšpuses tīrīšanas jāpārliecinās, ka krāsns ir atdzisusi līdz istabas temperatūrai!
  • Cepeškrāsns tīrīšanai ir jāizmanto parastie sūkļi un drānas. Nav ieteicams lietot birstes un spirālveida metāla skrāpjus, jo tie var sabojāt krāsns sienu pārklājumu.
  • Cepeškrāsns durtiņas/stiklu nepieciešams regulāri tīrīt, to var paveikt, izmantojot sodu un citrona sulu/citronskābi.

Uz cepeškrāsns durtiņām biezā slānī jāuzber dzeramā soda, pēc tam pāri jāizsmidzina vienādās daļās sajaukts citrona sulas/citronskābes un ūdens šķīdums, lai izveidotos pasta. Pasta jāatstāj uz durtiņām aptuveni 15 minūtes, pēc tam ar sūkli vai lupatiņu var notīrīt traipus. Pastu vislabāk noņemt ar birstītes palīdzību, nevis ūdeni. Nobeigumā cepeškrāsns durtiņas jānoslauka ar sausu lupatiņu, vislabāk mikrošķiedras.

Lai tīrītu cepeškrāsns iekšpusi, aicinām izmantot videi draudzīgus, ne mazāk efektīvus tīrīšanas līdzekļus:

  • Citrona sula un soda – nepieciešams sajaukt citrona sulu ar dzeramo sodu, pievienot nedaudz silta ūdens, iegūstot dabisku un iedarbīgu cepeškrāsns tīrīšanas līdzekli. Ar to var apstrādāt gan sānu, gan apakšējo cepeškrāsns virsmu, izmantojot birstīti vai sūkli. Ja nepieciešams atbrīvoties no piekaltušiem netīrumiem, maisījumu ieteicams atstāt uz virsmas visu nakti.
  • Tvaiks – to var izmantot arī tad, ja cepeškrāsnij nav hidrolīzes jeb tvaika režīma. Nepieciešams karstumizturīgos traukos ieliet ūdeni un ievietot tos cepeškrāsnī, iestatīt temperatūru 100 ˚C un atstāt uz 30–45 min. Ūdens vārīšanās laikā radies tvaiks atmiekšķēs netīrumus, un tos būs vieglāk notīrīt.

Eksperti iesaka veikt cepeškrāsns tīrīšanu vismaz reizi 3–6 mēnešos vai biežāk, ja nepieciešams. Ja krāsns tiek izmantota bieži, vislabāk tīrību ievērot regulāri, turklāt, jo biežāk ierīce tiks kopta, jo vieglāks un ātrāks būs arī tīrīšanas process. Regulāri tīrīta cepeškrāsns arī kalpos ilgāk, nekaitējot maltītei un samazinot mikrobu klātbūtni, kas varētu to ietekmēt.

Jautājumi un atbildes par citām tēmām